Proces Pistoriusa przełożony. Sędzia: Media już wydały wyrok

Aktualizacja:

Na ten proces czekała cała Afryka Południowa. Dziś rano Oscar Pistorius przyjechał do sądu w Pretorii. Ale już po kilkunastu minutach okazało się, że proces zostaje przełożony do 19 sierpnia. Południowoafrykański lekkoatleta jest oskarżony o zabójstwo swojej partnerki, modelki Reevy Steenkamp.

Sąd zdecydował o odroczeniu procesu do 19 sierpnia na wniosek prawników sportowca, którzy argumentowali, że chcą się lepiej zapoznać z aktami sprawy.

Sąd nie zmienił decyzji z marca, że Pistorius będzie odpowiadał z wolnej stopy.

Media "szukają taniej sensacji"

Podczas posiedzenia sędzia Daniel Thulare ostro skrytykował krajowe i międzynarodowe media, które jego zdaniem wydały wyrok na lekkoatlecie jeszcze zanim rozpoczął się proces i publikowały dramatyczne zdjęcia ze sceny zbrodni. Określił zachowanie mediów jako "skandalizujące i godne pogardy".

"Wychodzi na to, że to media przeprowadziły proces" - powiedział sędzia. Jednocześnie wezwał dziennikarzy do zachowania powagi sądu, "źródła sprawiedliwości".

Pod koniec maja brytyjska telewizja Sky News opublikowała zdjęcia zakrwawionej łazienki, w której Pistorius postrzelił narzeczoną.

Rodzina lekkoatlety jest wstrząśnięta faktem, że zdjęcia ujrzały światło dzienne. Oburzenie wyraził też rzecznik policji Phuti Setati. - Nie wiemy, kto przekazał te zdjęcia, ale już to sprawdzamy - powiedział. Przyznał, że "to nie powinno było się wydarzyć".

Zabójstwo w Walentynki

14 lutego 2013 roku pięciokrotny mistrz paraolimpijski Oscar Pistorius został zatrzymany przez policję i oskarżony o morderstwo swojej partnerki, modelki Reevy Steenkamp.

Osiem dni później sąd w Pretorii zwolnił sportowca, po wpłaceniu 113 tys. dolarów kaucji, ale nałożył na niego bardzo poważne ograniczenia związane m.in. z wyjazdami za granicę. W połowie marca prawnicy sportowca złożyli w tej sprawie apelację. 28 marca sąd w Pretorii złagodził warunki zwolnienia warunkowego, słynny niepełnosprawny lekkoatleta będzie mógł wyjeżdżać za granicę, a także wrócić do swojego domu. - Poprzednia decyzja sądu o odebraniu paszportu była błędem. Oskarżony będzie mógł wyjeżdżać z RPA - uznał wtedy sędzia Bert Barn.

Po wyjściu na wolność Pistorius odwołał swoje starty na mityngach m.in. w Australii, Brazylii, USA i Wielkiej Brytanii.

Gwiazda sportu

Pistorius stracił obie nogi w wieku 11 miesięcy w wyniku wrodzonej wady. 15 lipca 2007 roku, w mityngu IAAF w Sheffield, startując na specjalnych protezach, rywalizował jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec razem ze sprawnymi lekkoatletami.

Pistorius jest pierwszym w historii lekkoatletą, który po amputacji kończyn wystąpił w igrzyskach olimpijskich: w Pekinie i Londynie.

Autor: rf//gak/k / Źródło: Reuters, PAP, TVN24, newsday.com

Raporty: