"Prigożyn może być sfrustrowany". ISW o Bachmucie i działaniach szefa Grupy Wagnera

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP, Ukrinform
Nagranie pokazujące skale zniszczeń w Bachmucie
Nagranie pokazujące skale zniszczeń w BachmucieTelegram/MotolifeUA
wideo 2/21
Telegram/MotolifeUANowe nagranie pokazujące skale zniszczeń w Bachmucie

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w opublikowanej w poniedziałek analizie zwraca uwagę na "frustrację" szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, który "nie otrzymał obiecanej nagrody za zwycięstwo w Bachmucie". Wagnerowcy wycofują się z miasta, co potwierdza strona ukraińska. Wiceminister obrony Hanna Malar przekazała, że pozycje najemników zajmuje rosyjska armia, co wpływa na zmniejszenie liczby ataków.

W poniedziałkowym sprawozdaniu Instytut Badań nad Wojną (Institute for the Study of War) napisał, powołując się na dane strony ukraińskiej, że w rejonie Bachmutu, w obwodzie donieckim, utrzymuje się niska intensywność rosyjskich ataków. W niedzielę przedstawiciele ukraińskiej armii poinformowali o tylko jednym starciu, do którego doszło poprzedniej doby.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Bazując na analizie nagrań wideo z frontu, ISW ocenia, że Rosjanie mogli osiągnąć niewielkie taktyczne postępy w rejonie Kliszczijiwki, jednak siły ukraińskie utrzymują swoje pozycje w tej okolicy. Broniąca się armia ukraińska miała z kolei kontratakować w rejonie Orichowo-Wasyliwki 27 maja.

Według Instytutu Badań nad Wojną zmniejszone w ostatnim czasie tempo rosyjskich działań oraz trwająca rotacja może sprzyjać stronie ukraińskiej, umożliwiając im ewentualne wznowienie działań w mieście.

Strona ukraińska potwierdza, że Grupa Wagnera wycofuje się z Bachmutu, a jej pozycje są zastępowane przez regularne oddziały armii rosyjskiej. Wiceminister obrony Hanna Malar poinformowała w poniedziałek na kanale Telegram, że z tego powodu "intensywność działań ofensywnych wroga znacznie się zmniejszyła". Malar przekazała również, że "w tym samym czasie nie zmniejszyła się intensywność ostrzału artyleryjskiego Rosjan".

CZYTAJ TAKŻE: Putin i Prigożyn na "szczycie listy" ukraińskiego wywiadu. "Każdy będzie musiał odpowiedzieć za swoje czyny" >>>

ISW: Prigożyn może być sfrustrowany, krytykuje urzędników i prawdopodobnie Putina

Amerykański think tank zwraca uwagę, że szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn przesunął termin wycofania swoich pododdziałów z miasta na 5 czerwca. Wcześniej mówił, że "proces ten" potrwa do 1 czerwca. ISW podaje, opierając się na dostępnych w internecie nagraniach, że w okolice Bachmutu mogą być przerzucane jednostki rosyjskie z rejonu Awdijiwki.

ISW relacjonuje też kolejną z licznych wypowiedzi Prigożyna, w których krytykuje on rosyjskich urzędników i konkretnie "jedną osobę", mając zapewne na myśli Władimira Putina. Według think tanku widoczna w ostatnim czasie frustracja szefa Grupy Wagnera może wynikać z tego, że rosyjskie dowództwo wojskowe celowo uniemożliwiło mu zajęcie Bachmutu przed 9 maja.

"Priożyn może być sfrustrowany, że nie otrzymał jakiejś obiecanej nagrody za zwycięstwo w Bachmucie, a ministerstwo obrony mogło celowo sabotować jego działania" - pisze ISW. Jak dodaje w analizie, Putin mógł ograniczać Prigożyna, by nie dopuścić do umocnienia się jego pozycji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas//now

Źródło: PAP, Ukrinform

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości