Prezydent Duda w Davos: bezpieczeństwo energetyczne głównym tematem Trójmorza

Źródło:
PAP
Andrzej Duda w Davos o Ukrainie
Andrzej Duda w Davos o Ukrainie
wideo 2/2
Andrzej Duda w Davos o Ukrainie

W czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo jest głównym tematem – powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda. Jeśli myślimy o Inicjatywie Trójmorza, mamy na myśli bezpieczeństwo energetyczne, myślimy o dostawach gazu, ropy do naszej części Europy - dodał.

We wtorek w Domu Trójmorza w Davos odbył się panel z udziałem prezydentów Polski Andrzeja Dudy, Łotwy Egilsa Levitsa i Estonii Alara Karisa. Polski prezydent zaznaczał, że pierwotnie w projekcie Trójmorza liczyło się wiele czynników: kwestie transportu, energetyki i turystyki.

Andrzej Duda podkreślił, że obecnie, wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę "na tak ogromną skalę", współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza liczy się jeszcze bardziej, a na pierwszy plan wysuwa się kwestia energetyki, w kontekście bezpieczeństwa.

- Za kilka tygodni szczyt w Rydze, myślę, że to bardzo ważny moment, w którym możemy rozmawiać na temat przyspieszenia naszej współpracy pod tym względem - wskazał. Podkreślił, że obecnie wyjątkowo ważne jest dla wszystkich krajów Inicjatywy Trójmorza, by zachować powiązania między jej państwami.

Bezpieczeństwo energetyczne głównym tematem Trójmorza

- Od lat mówimy o tych powiązaniach, z przyczyn turystycznych, biznesowych, a obecnie mamy tylko jedną ważną kwestię, jest nią bezpieczeństwo. W czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo jest głównym tematem. Jeśli myślimy o Inicjatywie Trójmorza, mamy na myśli bezpieczeństwo energetyczne, myślimy o dostawach gazu, ropy do naszej części Europy - powiedział prezydent Duda.

Dlatego - jak mówił - "kiedy Rosjanie ogłosili, że wstrzymują bezpośrednie dostawy gazu do Polski, powiedzieliśmy: 'dobrze, jeśli chcecie wstrzymać dostawy gazu, możecie to zrobić'. Mamy interkonektory i to wszystko działa".

Andrzej Duda mówił, że osiągnięciem Trójmorza jest niezależność gazowa. Podkreślał, że motorem napędowym działań tego formatu jest także transport i budowa trasy Via Carpatia, która łączy Litwę, Polskę i Słowację. Podkreślał także, że państwa Trójmorza chcą rozwijać swoje kraje, aby dojść do etapu "europejskiego standardu życia". - To dla nas ważne, aby także zagraniczne inwestycje pojawiały się w naszych krajach, także amerykańskie - mówił.

Prezydent Łotwy w Davos o Inicjatywie Trójmorza

Egils Levits podkreślał, że Trójmorze ma interesy "motywowane komercyjnie, ale inspirowane politycznie". - Polityczna strona Inicjatywy Trójmorza staje się bardziej istotna szczególnie w czasie wydarzeń w Ukrainie - mówił łotewski prezydent i dodał, że państwa regionu promują wspólne interesy na arenie międzynarodowej.

Podkreślał, że głównym zadaniem państw regionu, ale też Europy i sojuszu transatlantyckiego, jest nie tylko zadbanie o bezpieczeństwo w regionie, ale na całym kontynencie.

Prezydent Estonii w Davos o wojnie w Ukrainie

Prezydent Estonii zwracał natomiast uwagę, że najpierw Ukraina musi wygrać wojnę, a potem trzeba usiąść do stołu i rozmawiać, jak ułożyć sobie relacje z Federacją Rosyjską.

- To, czego prawdopodobnie nie chcemy, to aby Rosja była kompletnie odizolowana, bo ta agresja, z którą mamy do czynienia zacznie się od nowa, od nowa i od nowa - powiedział.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: