Premier Kanady w Kijowie: Rosja nie jest pewnym partnerem


W kwestiach bezpieczeństwa związanych z wdrażaniem porozumień mińskich Rosja nie jest jak na razie pewnym partnerem - oświadczył Justin Trudeau. Kanadyjski premier składa wizytę w Kijowie.

Podczas dwudniowej wizyty w ukraińskiej stolicy szef rządu kanadyjskiego ogłosił też, że jego kraj przeznaczy 13 mln dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Zapowiedział, że zwiększona zostanie liczba Kanadyjczyków, którzy z ramienia OBWE obserwują konflikt w Donbasie, na wschodzie Ukrainy.

- Jasne jest, że Ukraina poczyniła niezwykle ważne i trudne kroki w parlamencie oraz swoich instytucjach, żeby wypełnić swoje zobowiązania" przewidziane w podpisanym w Mińsku rozejmie - oświadczył Trudeau.

- Jasne jest też, że w kwestiach bezpieczeństwa związanych z wdrażaniem porozumień mińskich Rosja nie jest jak na razie pewnym partnerem - dodał.

Wypełnione zobowiązania Kijowa

Z kolei Petro Poroszenko ocenił, że "Ukraina wypełniła 95 proc. swoich zobowiązań politycznych (przewidzianych przez podpisany w Mińsku rozejm) i 100 proc. tych związanych z kwestiami bezpieczeństwa".

Zdaniem Kijowa i państw zachodnich Moskwa wspiera prorosyjskich separatystów na Wschodzie Ukrainy, jednak strona rosyjska odpiera te zarzuty.

Autor: tas//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości