Świat

Premier dostał paczkę z wąglikiem

Świat

 
weforum.orgPremier nie odniósł szkody

Do rezydencji premiera Pakistanu Yusufa Razy Gilani trafiła paczka zawierająca bakterie wąglika. To najpewniej pierwszy przypadek ataku z użyciem tej broni biologicznej w kraju, który niemal codziennie doświadcza ataków przy pomocy konwencjonalnych bomb.

Jak poinformowała pakistańska policja, do próby zamachu doszło jeszcze w styczniu. - Paczkę zawierającą biały proszek dostarczono do domu premiera przed około 20 dniami - powiedział w piątek prowadzący śledztwo w tej sprawie Hakim Khan.

Biuro premiera nie potwierdziło dotychczas tych informacji. Rezydencja i biura Gilaniego znajdują się w dzielnicy Islamabadu, która w związku z panującą tam zaostrzoną kontrolą znana jest jako "czerwona strefa". Paczkę wysłano z leżącej na południowym wschodzie kraju prowincji Sindh.

Wąglik to ostra, zwykle śmiertelna choroba zakaźna, groźna dla zwierząt i ludzi. Jest wywoływana przez laseczkę wąglika (Bacillus anthracis), która może być stosowana jako broń biologiczna.

Najbardziej znanym przypadkiem użycia laseczek wąglika jako broni biologicznej było rozsyłanie przez terrorystów przesyłek z tymi zarazkami do ważnych instytucji w USA we wrześniu i październiku 2001 roku.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: weforum.org