Prawo do adwokata już od chwili zatrzymania


Wszyscy obywatele UE po zatrzymaniu przez policję powinni mieć zagwarantowane prawo do kontaktu z adwokatem, a także do poinformowania członka rodziny lub pracodawcy - uważa Komisja Europejska, która zaprezentowała w środę projekt dyrektywy w tej sprawie.

KE chce zagwarantować podejrzanym w całej Unii prawo do kontaktu z adwokatem od momentu zatrzymania przez policję do czasu zakończenia postępowania.

- Po aresztowaniu obywatele muszą mieć gwarancję kontaktu z adwokatem bez względu na to, w którym kraju Unii Europejskiej przebywają. Jeśli są zatrzymani poza swoim krajem, powinni mieć wsparcie ze strony swojego konsulatu lub ambasady - powiedziała komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding.

Różne kraje, różne warunki

Komisja zauważa, że poszczególne kraje stawiają różne warunki, pod jakimi podejrzani mogą skonsultować się z adwokatem lub powiadomić rodzinę. Zdarza się, że nie mogą skontaktować się z adwokatem na etapie przesłuchania przez policję. Także dowody pozyskane bez obecności adwokata mają różny status.

Ponadto osoby poszukiwane na podstawie europejskiego nakazu aresztowania mogą nie mieć dostępu do adwokata do czasu wydania ich do kraju, z którego nakaz ten został wysłany. KE zauważa, że zdarza się, że podejrzanym nie proponuje się możliwości powiadomienia rodziny o zatrzymaniu.

Dyrektywa

Z propozycji Komisji wynika, że zatrzymani muszą powinni mieć prawo do poufnych spotkań z adwokatem, ponieważ informacje przekazane adwokatowi nie powinny być "pod żadnym pozorem" wykorzystywane do skazania. Adwokat ma mieć też prawo do sprawdzenia warunków, w jakich przetrzymywany jest jego podopieczny.

W projekcie dyrektywy KE uwzględnia też prawo osoby poszukiwanej na podstawie europejskiego nakazu aresztowania do konsultacji prawnej zarówno w kraju wydania nakazu, jak i w kraju zatrzymania.

Środowy projekt dyrektywy o prawie do adwokata od początku przesłuchań policyjnych jest trzeci z serii dyrektyw, które mają zapewnić minimum praw do sprawiedliwego procesu w UE. Prawo do tłumacza zostało już zatwierdzone przez ministrów UE, a prawo do informacji czeka na zatwierdzenie przez Parlament Europejski.

Co roku w UE prowadzonych jest 8 mln postępowań karnych.

Źródło: PAP