"Prawdziwy rosyjski patriota i przyjaciel Ukrainy". Poroszenko pośmiertnie odznaczył Niemcowa


Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko we wtorek pośmiertnie odznaczył Borysa Niemcowa Orderem Wolności. "My, Ukraińcy będziemy wspominać Borysa jako prawdziwego rosyjskiego patriotę i szczerego przyjaciela Ukrainy" - napisał na Facebooku Poroszenko. - "Bohaterowie nie umierają".

"Za naszą wolność i waszą to - historyczny slogan, który stał się mottem życia Borysa Niemcowa" - napisał na Facebooku Poroszenko.

Prezydent poinformował, że we wtorek pośmiertnie odznaczył Niemcowa Orderem Wolności. "Spoczywaj w pokoju, Borys" - napisał Poroszenko.

"My, Ukraińcy będziemy wspominać Borysa jako prawdziwego rosyjskiego patriotę i szczerego przyjaciela Ukrainy" - oświadczył prezydent i dodał, że życie Niemcowa pokazało, że te dwie rzeczy nie stoją w sprzeczności.

"Bohaterowie nie umierają!" - zakończył Poroszenko.

Ostatnie pożegnanie

Tysiące ludzi przyszły we wtorek do Muzeum i Centrum Społecznego im. Andrieja Sacharowa w Moskwie, aby pożegnać Borysa Niemcowa, jednego z liderów opozycji demokratycznej w Rosji, zastrzelonego w piątek późnym wieczorem przed Kremlem.

W tym symbolicznym dla rosyjskiej opozycji miejscu na widok publiczny wystawiona została otwarta trumna z ciałem polityka. Ostatni hołd oddają mu politycy, dyplomaci, obrońcy praw człowieka, twórcy kultury, naukowcy i zwykli mieszkańcy Moskwy.

W imieniu rządu Rosji zamordowanego przywódcę opozycji pożegnali wicepremierzy Arkadij Dworkowicz i Siergiej Prichodźko. Do Centrum Sacharowa przybyła też Natalia Timakowa, sekretarz prasowa premiera Dmitrija Miedwiediewa i przewodniczący Rady ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Rosji Michaił Fiedotow.

Autor: pk//gak / Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: