"Surrealistyczna, upiorna sytuacja". Kanclerz Merkel na dotkniętych przez powódź terenach

Aktualizacja:
Autor:
momo,
mjz/dap
Źródło:
PAP

Rządy federalne i krajowe będą działać razem, aby krok po kroku przywrócić świat do porządku - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w niedzielę odwiedziła szczególnie dotkniętą przez powódź gminę Schuld w Nadrenii-Palatynacie na zachodzie kraju. Mówiąc o "surrealistycznej, upiornej sytuacji", szefowa rządu zapowiedziała szybką pomoc dla powodzian.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Podczas największej od dziesięcioleci klęski powodzi, wywołanych przez burze i ulewne deszcze, w Niemczech zginęło co najmniej 157 osób. Wiele domów zostało zniszczonych, podobnie jak mosty, drogi i linie kolejowe.

W niedzielę najbardziej dotknięte tereny odwiedziła kanclerz Niemiec Angela Merkel. Była w gminie Schuld w Nadrenii-Palatynacie na zachodzie kraju. - Język niemiecki prawie nie zna słów na określenie takich spustoszeń - powiedziała. Sytuację określiła jako "surrealistyczną, upiorną" i zapowiedziała szybką pomoc dla powodzian.

Według jej słów rząd przyjmie program pomocowy już w środę. - Jest tu wiele do odbudowania, przez bardzo długi czas, ale na szczęście Niemcy są krajem, który może sobie z tym poradzić finansowo - zadeklarowała. - Rządy federalne i krajowe będą działać razem, aby krok po kroku przywrócić świat do porządku, a Bundeswehra pozostanie w regionie tak długo, jak będzie to potrzebne - zapewniła kanclerz.

Obiecała prowadzenie polityki, która w perspektywie średnio- i długoterminowej "uwzględni przyrodę i klimat bardziej niż w poprzednich latach".

"Obecna katastrofa ma wymiar, którego nigdy wcześniej w Niemczech nie doświadczyliśmy"

Razem z Merkel do spustoszonego przez żywioł regionu przyjechała premier Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer. Podkreśliła ona, że jej landowi nieobce są powodzie i w ostatnich latach zainwestowano w nim ponad miliard euro w ochronę przeciwpowodziową.

- Byliśmy naprawdę dobrze przygotowani, ale obecna katastrofa ma wymiar, którego nigdy wcześniej w Niemczech nie doświadczyliśmy, a w przypadku technicznej ochrony przeciwpowodziowej dochodzimy do granic możliwości - mówiła Dreyer. Zapewniła, że armia, policja i straż pożarna będą systematycznie poszukiwać osób zaginionych w całym regionie.

W sobotę prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier odwiedził również dotknięty przez żywioł powiat Rhein-Erft w sąsiadującym z Nadrenią-Palatynatem krajem związkowym Nadrenia Północna-Westfalia.

W Niemczech jest reporter TVN24 Maciej Warsiński, który z bliska obserwuje akcję poszukiwawczą miejscowych służb. 

"Silne ulewy i burze sieją poważne zniszczenia w różnych zakątkach Austrii"

Niszczycielski żywioł dał o sobie znać w sobotę również w Austrii. Straż pożarna była wzywana kilkadziesiąt razy w Tyrolu i w Salzburgu. W obu krajach związkowych doszło do licznych podtopień. Leżące u stóp góry Dürrnberg 21-tysięczne miasto Hallein zostało zalane po ulewnych deszczach, jakie przeszły tam w sobotę.

"Silne ulewy i burze sieją poważne zniszczenia w różnych zakątkach Austrii" - napisał na Twitterze kanclerz Austrii Sebastian Kurz.

Również w Dolnej Saksonii na pograniczu niemiecko-czeskim wylały rzeki, powodując liczne szkody - pisze w niedzielę AFP.

"Laschet się śmieje, podczas gdy naród cierpi"

Tymczasem premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet (CDU), najbardziej prawdopodbny następca Merkel na stanowisku kanclerza, stał się negatywnym bohaterem mediów. Dziennik "Bild" zamieścił w sobotę na Twitterze nagranie z konferencji prezydenta Niemiec Franka Steinmeiera, na której polityk mówił o tragicznej w skutkach katastrofie żywiołowej. W tle widać śmiejącego się Lascheta stojącego w pociągu. "Laschet się śmieje, podczas gdy naród cierpi" - napisał "Bild".

Zdjęcie polityka wywołało krytykę opozycji i konsternację wśród członków chrześcijańskich demokratów. Zachowanie Lascheta w mediach oceniane jest jako "niestosowne". Jeszcze w sobotę - przypominają agencje - Laschet mówił dziennikarzom, że powódź, jaka nawiedziła jego land, to "klęska żywiołowa o wymiarze historycznym".

W Belgii, gdzie na wtorek zaplanowano dzień żałoby narodowej, liczba wszystkich ofiar śmiertelnych powodzi wynosi 27 osób. Poinformowały o tym w sobotę władze Walonii - najbardziej dotkniętej skutkami żywiołu w królestwie.

Autor:momo, mjz/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości