Porównał akcję Rosji na Krymie do Anschlussu. Stracił pracę


Ośmielił się porównać obecną sytuację na Krymie do włączenia Austrii do III Rzeszy, więc stracił pracę. I to w kuźni dyplomatycznych kadr Rosji, czyli słynnym MGIMO.

Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) zwolnił z pracy profesora, który porównał sytuację na Krymie do Anschlussu Austrii przez III Rzeszę.

"To już było"

Prof. Andriej Zubow wykładał na wydziale filozofii MGIMO. Pracował do momentu publikacji artykułu krytykującego możliwe wejście wojsk rosyjskich na Krym. O zwolnieniu ojca napisała na Facebooku jego córka, Irina Bobrinskaja.

Artykuł prof. Zubowa, pod znamiennym tytułem "To już było", opublikowały "Wiedomosti". Historyk porównał w nim możliwą interwencję na Krymie do Anschlussu Austrii przez hitlerowskie Niemcy w 1938 r.

"Przecież wszystko to już było. Austria. Początek marca 1938. Naziści chcą zaokrąglić swoją Rzeszę kosztem innego niemieckiego państwa. Naród nie za bardzo tego chce - nikt ich tam nie prześladuje, nikt nie dyskryminuje. Ale idea wielkich Niemiec miesza w głowach lokalnym radykałom" - pisze Zubow.

Andriej Zubow jest jednym z najbardziej znanych rosyjskich historyków zajmujących się XX wiekiem.

Autor: //gak/kwoj / Źródło: Lenta.ru, pravda.com.ua, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: