"Polska stara się podważyć reputację Komisji Weneckiej" #PisząoPolsce

Opinia Komisji Weneckiej w niezmienionym terminie
Opinia Komisji Weneckiej w niezmienionym terminie
tvn24
Komisja Wenecka w Polsce to temat komentowany również w zachodnich mediachtvn24

"Warszawa szykuje się na krytyczną ocenę stanu polskiej demokracji" - pisze portal "Politico" a szereg zagranicznych mediów wraz z nim odnotowuje najnowsze zamieszanie związane z opinią Komisji Weneckiej. Podkreślają, że rząd szykuje się na kolejną rundę krytyki i powrót sprawy Trybunału Konstytucyjnego.

O sporze polskich władz z Komisją Wenecką piszą między innymi Brytyjczycy, Niemcy i Amerykanie. Inne sprawy polskie praktycznie nie pojawiły się w zagranicznej prasie, nie licząc artykułu w brytyjskim "The Guardian" o planach rządu na zmiany w prawie dotyczącym energetyki wiatrowej.

Nadchodzi kolejna odsłona kryzysu

Kwestia sporu z Komisją Wenecką jest jednak zdecydowanie dominująca. Media opisują jego przebieg, od wycieku wstępnego raportu do prasy w miniony weekend, przez oburzenie polskiego rządu, po wniosek o odłożenie oficjalnej prezentacji wyników prac komisji. Jak podkreślają wszystkie gazety, Komisja Wenecka nie przychyliła się do sugestii polskich władz, wobec czego te muszą szykować się na kolejny kryzys.

"Polski kryzys konstytucyjny jest gotowy do rozpalenia po raz kolejny w przyszłym tygodniu" - pisze portal "Politico". Jego polski korespondent zaznacza, że dodatkowo ósmego marca sam Trybunał Konstytucyjny ma zacząć badać ustawę zmieniającą zasady jego działania. "Rząd zdecydowanie utrzymuje, że nie ma on do tego prawa" - pisze "Politico".

Niemiecki "Frankfurter Allgemeine Zeitung" relacjonuje, że do siedziby Rady Europy w Strasburgu (siedziba Rady Europy, której częścią jest Komisja Wenecka) został nawet wysłany wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Stępkowski, ale nie udało mu się odwlec publikacji raportu Komisji Weneckiej. "Polska stara się teraz podważać jej reputację: Komisja rzekomo poddała się wpływom polskiej liberalnej opozycji" - pisze korespondent niemieckiej gazety.

Brytyjski "Financial Times" przytacza słowa szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, który "oskarżył Komisję Wenecką o zachowanie polityczne i narażenie na szwank swojej reputacji bezstronności". Amerykańska agencja "Bloomberg" cytuje natomiast premier Beatę Szydło, według której "cała sprawa nabrała podtekstu politycznego". Amerykanie podkreślają, że w kontekście sporu z Komisją Wenecką Jarosław Kaczyński, czyli "szara eminencja" polskich władz, pierwszy raz otwarcie skrytykował rząd Szydło.

Kontrowersyjne manewry przy turbinach

Na marginesie polityki o Polsce pisze brytyjski "The Guardian". Dziennikarze zajmują się proponowanymi przez polski rząd zmianami w prawie, które mają znacząco zmienić warunki działania firm stawiających turbiny wiatrowe. "Zależna od węgla Polska może starać się spowolnić rozwój energii odnawialnej ograniczając budowę turbin wiatrowych i ich obsługę" - piszą Brytyjczycy powołując się na ekspertów.

"Polska ma reputację hamulcowego w europejskich działaniach przeciw zmianie klimatu, ale tak naprawdę produkuje więcej energii z wiatru niż Dania. Co więcej według prognoz do 2030 roku produkcja ma się podwoić" - zaznacza "The Guardian". Szykowane przez Ministerstwo Środowiska zmiany w prawie mają mieć potencjał do zrujnowania tej perspektywy.

"W tym samym czasie Polska ściera się w boju z Komisją Europejską o plany utrzymania przy życiu skrajnie nieekonomicznych elektrowni węglowych" - pisze "The Guardian". Powołując się na Julię Michalak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Brytyjczycy prognozują, iż to wszystko prawdopodobnie jeszcze bardziej zdystansuje polską politykę energetyczną od europejskiego standardu.

Polską w kontekście ekonomicznym krótko zajmuje się jeszcze agencja Reutera, która relacjonuje spór rządu w Warszawie z Komisją Europejską o ocenę podatku bankowego wprowadzonego w lutym. Dziennikarze wiążą jego wprowadzenie z "zobowiązaniem władz do podniesienia wydatków socjalnych kosztem korporacji". Reuters podkreśla, że w ten sposób zwiększyła się presja na polskie banki, które i tak nie mają najlepszych wyników.

Autor: adso//gak / Źródło: FAZ, Politico, Financial Times, Bloomberg, Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Guardian, Bloomberg, Politico

Raporty: