Kolejne bulwersujące tezy na temat historii Polski, a tym razem autorem jest profesor … Harvardu, Niall Ferguson Pisze on, że Polska w 1939 roku pod pewnymi względami „niewiele różniła się od hitlerowskich Niemiec". Protestuje polska ambasada, jej list publikuje „Guardian”.
Rzecznik ambasady RP w Londynie Robert Szaniawski w liście opublikowanym na łamach piątkowego "Guardiana" zaprotestował przeciwko uogólnieniom harwardzkiego profesora Nialla Fergusona
Ferguson w tekście zamieszczonym w dodatku do brytyjskiego dziennika z 5 września napisał, iż "w zakresie wolności politycznych i swobód obywatelskich dla mniejszości narodowych, Polska w 1939 roku niewiele różniła się od hitlerowskich Niemiec".
Chybiona analogia
- Jest niewątpliwie prawdą, iż według dzisiejszych standardów Polska w 1939 roku nie była modelem demokracji, ale doszukiwanie się analogii między jej systemem politycznym, a w pełni rozwiniętym faszyzmem w innych państwach jest, co najmniej toporne, by nie powiedzieć, że zupełnie nieuzasadnione - oświadczył Szaniawski.
- Taką analogię można wytłumaczyć tylko tym, że prof. Ferguson nie widzi istotnej różnicy pomiędzy zagwarantowanym (w konstytucji RP) prawem do reprezentacji narodowych mniejszości w Sejmie, bez względu na to, jak Sejm z końca lat 30. był niedoskonały, a inspirowaną przez państwo przemocą na skalę całego kraju przeciwko mniejszości narodowej (...)" podczas tzw. nocy kryształowej - dodał.
Noc kryształowa (Kristallnacht) to pogrom Żydów niemieckich dokonany w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku przez Hitlerjugend, Gestapo, SS i SA, w którym zamordowano 91 Żydów, 25-30 tys. aresztowano i wywieziono do obozów koncentracyjnych, zniszczono 110 synagog i wiele żydowskich sklepów.
Nie byliśmy zbrodniarzami
- Oczywiście jesteśmy świadomi niedociągnięć II RP w latach 20. i 30. w zakresie politycznych wolności, ale warto odnotować, że braki występowały także w innych europejskich państwach, z kilkoma chwalebnymi wyjątkami (jednym z nich jest W. Brytania). Z pewnością ich skutkiem nie były żadne spośród najbardziej przerażających zbrodni XX wieku - napisał w swym liście Szaniawski.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: guardian.co.uk