Podłożyli bombę polskiej rodzinie. "To fanatycy"


Mieszkającej od pięciu lat w Antrim w Irlandii Północnej polskiej rodzinie podłożono tzw. bombę rurkową (ang. pipe bomb) - poinformowała stacja BBC. Ładunek okazał się jednak nieuzbrojony. Do próby ataku przyznali się lojaliści.

Ładunek był nieuzbrojony, ale zanim się to okazało, było dużo zamieszania, tym bardziej że w pobliżu jest szkoła Maciej Bator ze Stowarzyszenia Polskiego w Irlandii Płn.

"Niechęć skupiła się na Polakach"

Do podłożenia ładunku w rozmowie telefonicznej z BBC przyznało się lojalistyczne ugrupowanie paramilitarne. BBC nie wymieniła go z nazwy. W przeszłości w Antrim działały frakcje łączone z rozwiązanymi lojalistycznymi (protestanckimi) grupami LVF i UDA. - Nastroje przeciw imigrantom w Irlandii Płn. nasiliły się po plotce, że obcokrajowiec zgwałcił miejscową kobietę. Niechęć skupiła się na Polakach, bo jest ich najwięcej - tłumaczył Bator. - W ubiegłym tygodniu w Antrim pobito Polaka, pojawiły się napisy na murach wymierzone w imigrantów, a w kilku domach zamieszkanych przez Polaków wybito szyby - dodał.

Ludzie ci (sprawcy ataku - red.) twierdzą, że działają w imię lojalizmu, ale nie można o nich powiedzieć, że poczuwają się do lojalności wobec czegokolwiek. To po prostu fanatycy Ken Wilkinson, polityk z Postępowej Partii Unionistycznej

Polską rodzinę przeprosił polityk z Postępowej Partii Unionistycznej Ken Wilkinson: - Ludzie ci (sprawcy ataku - red.) twierdzą, że działają w imię lojalizmu, ale nie można o nich powiedzieć, że poczuwają się do lojalności wobec czegokolwiek. To po prostu fanatycy - zaznaczył.

Według Batora polska rodzina, która znalazła na oknie nieuzbrojoną bombę rurkową, nie zamierza z Irlandii Płn. wyjeżdżać, bo jest tam zintegrowana, nigdy nie miała trudności i dobrze się jej żyje z sąsiadami. - Pozytywny wkład Polaków i innych rodzin imigranckich do lokalnej społeczności wyraźnie kontrastuje z negatywnym, ponurym wkładem ludzi odpowiedzialnych za ten czyn, którego nie da się nazwać słowami - zaznaczyła z kolei radna z północnoirlandzkiej partii socjaldemokratycznej Grainne Teggart.

- Nie mamy sygnałów, by Polacy niepokoili się wzrostem nastrojów antyimigranckich w Irlandii Płn. W Antrim nie było dotąd takich incydentów jak ten dzisiejszy. Większość Polaków czeka na rozwój wydarzeń - wskazał Bator.

Źródło: BBC, PAP