Peres: W Polsce zaczął się prawdziwy syjonizm


- Jesteśmy wrażliwi na wszelkie przejawy antysemityzmu na świecie i w Polsce - deklarował w poniedziałek w Jerozolimie prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent Izraela Szimon Peres podkreślił, że polskie władze zajmują jasne stanowisko przeciwko antysemityzmowi. Przypomniał również, że Izrael "właściwie urodził się w kolebce Polski".

Komorowski wraz z małżonką rozpoczął w poniedziałek trzydniową wizytę w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej.

- Zawsze wyobrażałem sobie, że relacje polsko-izraelskie będą odwoływały się do doświadczenia współżycia przez tysiąc lat na obszarach etnicznie, kulturowo, religijnie mieszanych - mówił Komorowski podczas spotkania z prezydentem Izraela.

Zapewniał, że Polska rozumie "niezwykłość odbudowy własnej państwowości". - Żydzi swoje państwo odzyskiwali i odzyskują po ogromnej przerwie. My też pamiętamy, że państwa polskiego nie było na mapie Europy. Odbudowaliśmy je po 123 latach nieobecności - przypomniał.

I dodał: - W sposób szczególny jesteśmy wrażliwi na wszelkie zagrożenia dla istnienia państwowości. Jesteśmy wrażliwi na wszelkie przejawy antysemityzmu na świecie, w Europie, także w Polsce - deklarował prezydent Polski. - Jesteśmy szczególnie wrażliwi na problem bezpieczeństwa, które w dalszym ciągu jest istotne dla Polski, jak i jest niesłychanie ważne i jest aktualnym wyzwaniem dla Izraela - mówił.

Komorowski: życzymy poczucia bezpieczeństwa

Prezydent Polski życzył Peresowi i Izraelowi postępów "w trudnym procesie pokojowym i trudnym budowaniu ładu oraz bezpieczeństwa w tym regionie". - Życzymy poczucia bezpieczeństwa wszystkich obywatelom Izraela i wszystkim Żydom rozsianym po całym świecie - dodał.

Jednocześnie podkreślał, że dla Polski i Polaków "relacje z Izraelem, z Żydami w Izraelu i na świecie (...) mają też potrzebę budowania trwałych fundamentów współpracy".

- Polska demokratyczna, niepodległa, będąca członkiem NATO i UE (...) jest w dalszym ciągu zainteresowana budowaniem jak najlepszych i jak najżywszych relacji polsko-izraelskich - deklarował Komorowski. Jak zaznaczył, Polska chciałaby, by rozwój tych relacji oznaczał wspólne przeżywanie historii, "także tej najbardziej bolesnej i dramatycznej", ale także rozwój współpracy gospodarczej i naukowej.

Peres: Żydzi mieli w Polsce określone obszary

Peres podkreślił, że w historii relacji polsko-izraelskich są "rozdziały i rzeczy, których nie ma w żadnej innej historii". "Przede wszystkim w Polsce żyła duża część narodu żydowskiego" - zaznaczył.

- Polska była zamknięta ze wszystkich stron. Żydzi mieli określone obszary w Polsce, ale w tych obszarach Żydzi mogli mówić po hebrajsku, mogli modlić się do Jerozolimy, mogli prowadzić swoje życie. Mogli być Żydami, mimo że nie byli w swoim kraju - mówił Peres.

Zapewniał, że Izrael "nie zapomni tych lat". - W waszej i naszej historii było wiele wzlotów i upadków, ale można było żyć razem - powiedział izraelski prezydent.

Jak przypomniał, później był "bardzo smutny rozdział nazizmu". - Naziści zdewastowali Polskę, a prawie połowa Żydów polskich została zamordowana na polskiej ziemi - mówił Peres. - Dlatego do dziś dnia zwiedzają miejsca smutku, pełni dumy z tego, co jest dzisiaj. Przychodzą podziękować i by powiedzieć, że nigdy nie zapomnimy Holokaustu.

Jak ocenił, przywódcy Polski, w tym Komorowski "zajmują jednoznaczne i jasne stanowisko przeciwko każdemu antysemityzmowi". - Oba narody są zdeterminowane, by to się nie powtórzyło - deklarował prezydent Izraela.

"W Polsce zaczął się prawdziwy syjonizm"

Peres zwrócił uwagę, że Izrael "właściwie urodził się w kolebce Polski". - W Polsce zaczął się prawdziwy syjonizm - dodał, przypominając jednego z założycieli Państwa Izrael Dawida Ben Guriona. Ben Gurion urodził się w rodzinie żydowskiej w Płońsku w Królestwie Polskim, studiował w Warszawie na Uniwersytecie Warszawskim, potem wyemigrował do Palestyny.

W ocenie Peresa pod przywództwem m.in. Komorowskiego "Polska staje się krajem Europy otwartej".

- Witamy pana serdecznie w naszej nowej, starej stolicy, w kolebce największych religii, łącznie z religią chrześcijańską - powiedział izraelski prezydent.

Peres wyraził też wdzięczność, że Komorowski przybył do Izraela w momencie "ważnych negocjacji izraelsko-palestyńskich".

Autor: pk/jk / Źródło: PAP