W piątek po południu papież Benedykt XVI przemówi na forum ONZ, gdzie poruszy sprawy pokoju i przestrzegania praw człowieka. W czwartek późnym wieczorem spotkał się z delegacją Żydów i muzułmanów, wzywając do "spokojnej rozmowy o różnicach" dzielących wielkie religie.
Na dodanym w ostatniej chwili spotkaniu w Waszyngtonie, Benedykt XVI zapewnił o chęci kontynuowania dialogu ze wspólnotą żydowską.
- Pragnę potwierdzić zaangażowanie Kościoła w dialog, który w ciągu czterdziestu lat doprowadził do fundamentalnych zmian i pogłębienia naszych stosunków - powiedział papież na spotkaniu z żydami w wigilię głównego żydowskiego święta Paschy, które rozpoczyna się w piątek wieczorem.
Pragnę potwierdzić zaangażowanie Kościoła w dialog, który w ciągu czterdziestu lat doprowadził do fundamentalnych zmian i pogłębienia naszych stosunków. papież Benedykt XVI do żydów
Wyjaśnił też, żechrześcijanie świętują święta wielkanocne jak żydzi, "nawet jeśli czynią to w nieco inny sposób" i więź ta "łączy ich we wspólnocie nadziei".
Uwagi o dialogu
W czwartkowy wieczór papież poruszył też dwukrotnie problem dialogu. Mówiąc o konflikcie izraelsko-palestyńskim na Bliskim Wschodzie powiedział, że "Miłosierdzie Boże inspiruje nowe wysiłki, nowe postawy i oczyszczenie serc wszystkich odpowiedzialnych za przyszłość regionu.
Z kolei po spotkaniu z żydami spotkał się z delegacjami religii niechrześcijańskich, w tym muzułmanami. Zaznaczył, dialog między religiami nie powinien poprzestawać na "odkrywaniu wspólnych punktów", lecz polegać na "spokojnej rozmowie o kwestiach, które nas różnią".
Papież rozmawiał z wykorzystywanymi przez księży
Wcześniej w czwartek papież Benedykt XVI spotkał się z z kilkoma osobami, jakie padły ofiarą molestowania seksualnego ze strony księży katolickich. Spotkanie nie było wcześniej przewidywane w oficjalnym programie pobytu papież w Stanach Zjednoczonych.
Niezapowiedziane spotkanie trwało około 20 minut. Uczestniczyło w nim pięć osób, mężczyzn i kobiet. - Modlili się oni z Ojcem Świętym, który następnie wysłuchał ich wyznań i przekazał im słowa otuchy i nadziei - oznajmił rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Papież powiedział piątce swoich rozmówców, że będzie modlił się za nich, ich rodziny oraz wszystkie ofiary molestowania seksualnego ze strony duchownych.
Benedykt XVI spędził również z każdym z uczestników spotkania kilka minut na osobności. - Wszyscy byli bardzo wzruszeni tą prywatną audiencją, niektórzy w trakcie spotkania z papieżem płakali - powiedział Lombardi.
Jest ważne, by ci, którzy ucierpieli, byli otoczeni pełną troski duszpasterską opieką. Nie mogę również odpowiednio opisać szkody wyrządzonej społeczności Kościoła. Poczyniono już wielkie wysiłki, aby stawić uczciwie i sprawiedliwie czoło tej tragicznej sytuacją i zapewnić, aby dzieci mogły wzrastać w bezpiecznym środowisku. Te wysiłki na rzecz ochrony dzieci muszą być kontynuowane Jest ważne, by ci, którzy ucierpieli, byli otoczeni pełną troski duszpasterską opieką. Nie mogę również odpowiednio opisać szkody wyrządzonej społeczności Kościoła. Poczyniono już wielkie wysiłki, aby stawić uczciwie i sprawiedliwie czoło tej tragicznej s
Sprawa skandali z wykorzystywaniem nieletnich przez księży, które wstrząsnęły Kościołem w USA, jest istotnym motywem papieskiej wizyty. Jeszcze przed wylotem za ocean Benedykt XVI zapowiedział, że księża-pedofile zostaną wykluczeni ze stanu kapłańskiego. Podczas mszy w czwartek na waszyngtońskim stadionie Nationals Park papież mówił o wielkiej krzywdzie wyrządzonej ofiarom molestowania seksualnego i wezwał do dalszych wysiłków, by z tą tragedią zmierzyć się uczciwie i sprawiedliwie.
Papież w ONZ
Wielką zagadką jest piątkowe wystąpienie Benedykta XVI na forum ONZ. Choć wiadomo, że mówić będzie o pokoju i prawach człowieka, to nie wiadomo, czy skrytykuje Stany Zjednoczone za inwazję na Irak, która zdaniem większości teologów nie mieści się z ramachdopuszczalnych przez Kościół tzw. wojny sprawiedliwej.
Przeciwną opinię wyraża wybitny amerykański filozof i teolog katolicki George Weigel. Jego zdaniem "wycofanie amerykańskich wojsk z Iraku, to według wpływowych osób w Watykanie, katastrofa dla Iraku i Bliskiego Wschodu".
Nie wiadomo także, czy w jakikolwiek sposób ojciec święty nawiąże do ostatnich wydarzeń w Tybecie.
Źródło: PAP, CNN