Papież: część tragicznej historii Litwy przyszła od Polaków

Świat


- Litwa należy do Zachodu i wiele zrobiła, by wstąpić do Unii Europejskiej. Kiedy pomyśli się o wschodzie, jest tam wasza (Litwy - red.) trudna historia. Ale część tej tragicznej historii przyszła z zachodu, od Niemców, od Polaków, ale przede wszystkim nazizmu - mówił papież Franciszek w rozmowie z dziennikarzami na pokładzie samolotu.

Czterodniowa pielgrzymka papieża na Litwę, Łotwę i do Estonii zakończyła się we wtorek. Odbyła się w roku stulecia niepodległości tych trzech republik i 25 lat po wizycie św. Jana Pawła II.

"Część tej tragicznej historii przyszła z Zachodu"

Papież odpowiadał na pytanie, co znaczy, jego zdaniem, że Litwa, którą odwiedził, powinna być pomostem między Wschodem a Zachodem. Franciszek podkreślił, że Litwa należy do Zachodu i wiele zrobiła, by wstąpić do Unii Europejskiej. - Natychmiast odrobiliście wszystkie lekcje, nie było to łatwe - dodał. Jako drugi dowód przynależności do Zachodu wymienił członkostwo Litwy w NATO.

- Kiedy pomyśli się o Wschodzie, jest tam wasza trudna historia. Ale część tej tragicznej historii przyszła z Zachodu, od Niemców, od Polaków, ale przede wszystkim od nazizmu - stwierdził papież. Franciszek wyraził opinię, że bycie pomostem wymaga stanowczości, przede wszystkim w kwestii swojej tożsamości.

"Historia inwazji, dyktatur, zbrodni, zesłań"

Papież wyznał, że był wstrząśnięty po swej niedzielnej wizycie w Muzeum Okupacji i Walk o Wolność w dawnej siedzibie KGB w Wilnie, gdzie widział cele o takiej powierzchni, jak krzesełko, sale tortur i egzekucji. Dzieje krajów bałtyckich to "historia inwazji, dyktatur, zbrodni, zesłań" oraz "nienawiści do religii, każdej religii" - zaznaczył papież. Wspomniał duchownych wywiezionych na Sybir, którzy nigdy stamtąd nie wrócili. - Wiara tych trzech krajów jest wielka, rodzi się z męczeństwa - stwierdził.

Autor: momo//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: