Papież Franciszek: mam stan zapalny w płucach

Źródło:
Reuters, PAP

Papież Franciszek poinformował, że ma "stan zapalny w płucach" - przekazała Agencja Reutera, cytując głowę Kościoła katolickiego. Jak czytamy, papież przeprosił wiernych, że nie było go w niedzielę na placu Świętego Piotra. Papież w najbliższy piątek ma udać się do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i wziąć udział w konferencji klimatycznej ONZ COP28. 

W niedzielę Franciszek po raz pierwszy nie odczytał rozważań przed południową modlitwą Anioł Pański. Zrobił to za niego ksiądz z Watykanu. Papież połączył się z wiernymi za pośrednictwem watykańskich mediów z kaplicy Domu Świętej Marty, gdzie mieszka. Wyjaśnił, że nie może czytać z powodu "stanu zapalnego w płucach".

Następnie Franciszek odmówił modlitwę Anioł Pański. Papież kaszlał, a na dłoni miał plaster, wskazujący na miejsce po wkłuciu dożylnym.

Papieża zastąpił lektor

Ksiądz Paolo Braida z watykańskiego Sekretariatu Stanu odczytał później jeszcze następujące słowa Franciszka: "Dzisiaj dziękujemy Bogu, ponieważ jest nareszcie rozejm między Izraelem i Palestyną, a niektórzy zakładnicy zostali uwolnieni".

"Módlmy się o to, by wszyscy jak najszybciej odzyskali wolność. Myślimy o ich rodzinach. Niech do Gazy dotrze więcej pomocy humanitarnej i niech nalega się na dialog. To jedyna droga, jedyna droga, by zapanował pokój" - dodał papież. Następnie podkreślił: "Kto nie chce prowadzić dialogu, nie chce pokoju".

Franciszek przypomniał też: "Wczoraj udręczona Ukraina uczciła Hołodomor, ludobójstwo dokonane przez sowiecki reżim, który 90 lat temu spowodował śmierć milionów ludzi z głodu".

"Ta rozdzierająca rana, zamiast zabliźniać się, stała się jeszcze bardziej bolesna przez okrucieństwo wojny, która nadal wywołuje cierpienia tego drogiego narodu" - podkreślił papież. W czasie tego spotkania, transmitowanego także na wypełniony przez wiernych plac Świętego Piotra, Franciszek kaszlał.

Franciszek uda się do Dubaju

Potwierdził, że w piątek uda się do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na konferencję klimatyczną COP28.

Zaznaczył: "Nasz świat zagrożony jest, oprócz wojny, także przez inne wielkie niebezpieczeństwo - to klimatyczne, które naraża na ryzyko życie na Ziemi, zwłaszcza dla następnych pokoleń. I to jest sprzeczne z planem Bożym, w którym stworzono wszystko dla życia".

"Dlatego pod koniec tygodnia udam się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, by wystąpić w sobotę na COP28 w Dubaju" - oświadczył.

Nawiązał też do obchodzonego w niedzielę na szczeblu lokalnym Światowego Dnia Młodzieży i zaapelował do młodych ludzi, by byli "radosnymi protagonistami życia Kościoła". Franciszek pozdrowił między innymi wiernych z Polski. Na zakończenie papież Franciszek dodał już sam, że życzy wszystkim dobrej niedzieli i poprosił tradycyjnie o modlitwę w swojej intencji.

Na placu Świętego Piotra zgromadziły się tysiące wiernych, którzy oglądali transmisję na telebimach.

Autorka/Autor:tas, ks//mrz, adso, prpb

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl