Papież wyjawił, jak ma wyglądać jego pogrzeb

Źródło:
PAP
Wielkanocna msza z udziałem papieża Franciszka
Wielkanocna msza z udziałem papieża FranciszkaReuters
wideo 2/4
Wielkanocna msza z udziałem papieża FranciszkaReuters

Papież Franciszek chce, by podczas obrzędów po śmierci jego ciało nie było wystawione na katafalku, lecz w trumnie. "Z godnością, ale jak każdego chrześcijanina" - powiedział w wywiadzie do książki "Następca". Potwierdził, że zostanie pochowany w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej.

W obszernym wywiadzie na temat Benedykta XVI, przeprowadzonym przez hiszpańskiego watykanistę Javiera Martineza-Brocala, Franciszek podkreślił, że jego życzeniem jest to, by po jego śmierci odbyło się jedno czuwanie, a nie dwa i by nie organizowano osobnej ceremonii w chwili zamknięcia trumny. Podkreślił także, że chce, by podczas obrzędów po jego śmierci jego ciało nie było wystawione na katafalku, lecz w trumnie, "z godnością, ale jak każdego chrześcijanina".

Wspominając pogrzeb Benedykta XVI w styczniu 2023 roku, papież zaznaczył: "To ostatnie czuwanie żałobne celebrowane w ten sposób, z ciałem papieża wystawionym poza trumną, na katafalku".

"Rozmawiałem z ceremoniarzem i wyeliminowaliśmy to i wiele innych rzeczy" - ujawnił Franciszek. Wyraził opinię, że obrzęd był "zbyt przeciążony".

Papież FranciszekPAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Papież: potwierdzili mi, że wszystko jest gotowe

Papież potwierdził, że wydał dyspozycje, że chce być pochowany w bazylice Matki Bożej Większej. Odwiedza ją przed każdym ważnym momentem swojego pontyfikatu, przed każdą zagraniczną podróżą i po jej zakończeniu, a także po powrotach ze szpitala. Modlił się tam często także, zanim został papieżem.

Franciszek wyjaśnił, że za znajdującą się tam figurą Królowej Pokoju "jest pokój, w którym przechowywane są kandelabry".

"To jest to miejsce" - dodał, wskazując, gdzie dokładnie chce być pochowany. - Potwierdzili mi, że wszystko jest gotowe - powiedział.

W tym samym wywiadzie papież ujawnił, że w czasie konklawe w 2013 roku po ustąpieniu Benedykta XVI otrzymywał głosy od pierwszego głosowania. Potem zaś, dodał, ówczesny metropolita Mediolanu kardynał Angelo Scola prosił innych elektorów: "głosujcie na Bergoglio".

Autorka/Autor:js//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI