Premier Japonii do terrorystów: nigdy, przenigdy nie wybaczymy

Aktualizacja:

- Kenji odszedł na dobre. Brakuje mi słów w obliczu tej niezwykle okrutnej śmierci - powiedziała matka japońskiego zakładnika, zabitego przez bojowników Państwa Islamskiego. Terroryści opublikowali nagranie, przedstawiajaće egzekucję 26-letniego Kenijiego Goto.

Dżihadyści z organizacji Państwo Islamskie (IS) opublikowali w sobotę wideo, na którym mówią, że dokonali egzekucji na japońskim zakładniku Kenji Goto - powiadomił portal SITE monitorujący strony islamistyczne.

- Moje serce jest złamane - Kenji odszedł na dobre. Brakuje mi słów w obliczu tej niezwykle okrutnej śmierci - powiedziała matka Goto, Junko Ishido.

- Wierzę, że smutek po śmierci Kenji nie powinien wywołać łańcucha nienawiści.

Wyrok wykonany

- Nagranie mające przedstawiać egzekucję 26-letniego Kenjiego Goto wydaje się być autentyczne - przekazał minister obrony Japonii. O pojawieniu się nagrania poinformowała w sobotę wieczorem SITE, organizacja monitorująca działalność islamistów w sieci.

Na nagraniu widać jak zamaskowany mężczyzna stoi nad Goto z nożem przystawionym do jego gardła. Następnie pokazane jest ciało z odciętą głową.

Przed egzekucją mężczyzna stojący nad Japończykiem skierował też ostrzeżenie dla premiera Sinzo Abe.

- Przez twoją bezmyślną decyzję, by wziąć udział w wojnie nie do wygrania, ten nóż zabije nie tylko Kenjiego, ale również spowoduje rzeź gdziekolwiek znajdą się twoi ludzie. Zaczyna się horror dla Japonii - powiedział terrorysta.

Minister obrony Japonii Gen Natakani przekazał dziennikarzom, że nagranie egzekucji wydaje się być autentyczne.

Co z jordańskim pilotem?

Japoński rząd bezwzględnie potępił egzekucję. - Nie mogę powstrzymać ogromnego oburzenia, że taki nieludzki i nikczemny akt terroryzmu został ponownie popełniony - powiedział rzecznik Yoshihide Suga.

Premier Japoni Shinzo Abe zwołał w sobotę wieczorem nadzwyczajne posiedzenie gabinetu, aby przedyskutować sytuację po opublikowaniu nagrania. Zapowiedział, że Japonia nie ugnie się przed "niedopuszczalnym terroryzmem" i będzie nadal dostarczać pomocy humanitarnej krajom walczącym z ekstremistami z Państwa Islamskiego. Zwrócił się też do terrorystów słowami: "Nigdy, przenigdy nie wybaczymy tego aktu terroryzmu".

Choć w nagraniu nie wspomniano o również przetrzymywanym przez dżihadystów jordańskim pilocie wojskowym Muathu Kaseasbehu, którego losy wcześniej dżihadyści wiązali z zabitym Japończykiem, głos zabrały jordańskie władze.

- Rząd Jordanii stanowczo potępia egzekucję drugiego japońskiego zakładnika - powiedział rzecznik rządu. Poinformował również, że bojownicy odrzucili wszelkie wysiłki podejmowane przez kraj prowadzące do uwolnienia pilota.

Biały Dom potępia

Jak głosi oświadczenie Baracka Obamy opublikowane przez Biały Dom, Stany Zjednoczone potępiają odrażające morderstwo japońskiego obywatela i dziennikarza Kenji Goto przez terrorystyczne ugrupowanie IS. - Wspólnie z szeroką koalicją sojuszników i partnerów, Stany Zjednoczone będą nadal podejmować zdecydowane działania mające na celu osłabienie i ostateczne zniszczenie IS - dodał amerykański prezydent. Prezydent Francji Francois Hollande wyrażając "najsilniejsze z możliwych" potępienie "brutalnego mordu obywatela Japonii Kenji Goto" zapewnił solidarność Francji z Japonią "w tej nowej próbie". - Oba nasze kraje będą nadal współdziałać na Bliskim Wschodzie w celu eliminacji ugrupowań terrorystycznych – głosi oświadczenie opublikowane przez urząd prezydencki. Brytyjski premier David Cameron określił egzekucję japońskiego zakładnika jako "straszliwą" i "niemożliwą do wyrażenia". - Przypomina nam to jeszcze raz, że IS jest wcieleniem zła, bez poszanowania dla życia ludzkiego - podkreślił Cameron. Wcześniej brytyjskie władze informowały, że Londyn wymienia informacje z Tokio na temat postępowania wobec IS i problemu przetrzymywanych przez tą organizację zakładników.

Wcześniejsze ultimatum

We wtorek ekstremiści z IS opublikowali nagranie wideo, w którym zagrozili zabiciem w ciągu doby Kenjiego Goto, i 26-letniego jordańskiego pilota wojskowego, jeśli Jordania nie zwolni irackiej niedoszłej zamachowczyni. 44-letnia kobieta została skazana na śmierć za udział w atakach terrorystycznych z 2006 roku, w których zginęło 60 osób.

W środę terroryści przedłużyli czas na spełnienie swoich żądań o kolejną dobę, do czwartku, tym razem oddając głos osobie podającej się w nagraniu audio za japońskiego zakładnika Kenjiego Goto.

Osoba podająca się za Goto mówiła jednak tylko o ultimatum dotyczącym uwolnienia drugiego zakładnika Państwa Islamskiego. Do dziś nie znany był los 26-letniego Japończyka.

Porwani zakładnicy z Zachodu giną

W ubiegłą sobotę dżihadyści opublikowali w internecie nagranie, w którym poinformowali o egzekucji pierwszego Japończyka, 42-letniego Haruna Yukawy. Wcześniej za Yukawę i Goto żądali okupu w wysokości 200 mln dolarów.

Terroryści z IS zamordowali wcześniej kilku obywateli państw Zachodu, których przetrzymywali w niewoli. Wiele egzekucji było udokumentowanych na nagraniach wideo, które następnie islamiści zamieszczali w internecie. Ścięto m.in. Amerykanów Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz Brytyjczyków Davida Hainesa i Alana Henninga.

Autor: dln,js//gak,ja / Źródło: reuters, pap