Palestyńczycy przyjęci do Interpolu. "Następna klęska" Netanjahu


Międzynarodowa organizacja policji Interpol przegłosowała w środę podczas zgromadzenia ogólnego w Pekinie przyjęcie państwa palestyńskiego. Palestyńczycy zabiegają o uznanie swojej państwowości, ale ich negocjacje z Izraelem tkwią w impasie.

O włączeniu do organizacji "Państwa palestyńskiego" oraz Wysp Salomona Interpol poinformował na Twitterze oraz na swojej stronie internetowej po głosowaniu przeprowadzonym podczas zgromadzenia ogólnego. Interpol nie podał, ile państw członkowskich głosowało za przyjęciem Palestyńczyków.

Razem z nowymi członkami do organizacji należeć będą teraz 192 kraje.

"Głos zaufania" dla Palestyny

Szef palestyńskiej dyplomacji Riad al-Malki nazwał głosowanie "zwycięstwem we wdrażaniu prawa" i "głosem zaufania w zdolność do wdrażania prawa w Palestynie". Obiecał wspierać palestyńskie zobowiązania do zwalczania przestępczości i wzmacniania rządów prawa.

Biuro premiera Izraela Benjamina Netanjahu nie skomentowało głosowania. Przeciwnicy państwowości palestyńskiej twierdzą, że jej uznawanie przez światowe gremia szkodzi negocjacjom palestyńsko-izraelskim.

Były premier Izraela Ehud Barak nazwał przyjęcie Palestyny do Interpolu "następną klęską" Netanjahu.

Izraelski minister ochrony środowiska i bliski współpracownik Netanjahu, Zeew Elkin z konserwatywnej partii Likud, powiedział, że w odpowiedzi za wstąpienie Palestyńczyków do Interpolu Izrael zaprzestanie przyjacielskich gestów, takich jak udzielanie Palestyńczykom pozwoleń w wjazd na jego terytorium i pracę oraz specjalnych zezwoleń na podróże palestyńskich przywódców.

Palestyńczycy chcą państwa

W 2012 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyznało Palestyńczykom status obserwatora. Rok wcześniej UNESCO przyjęło ich jako pełnoprawnego członka, na co USA i Izrael zareagowały zaprzestaniem płacenia do UNESCO składek.

Premier Palestyńczyków wnioskował o członkostwo palestyńskiego państwa w Interpolu już w 2015 roku. W lipcu tego roku przedstawił formalną obietnicę na piśmie, że Palestyńczycy nie wykorzystają tej organizacji "do żadnych politycznych, wojskowych, rasowych czy religijnych interwencji ani działań", obiecał też współpracę z Interpolem.

W głosowaniu określono wysokość palestyńskiej składki na 0,03 proc. budżetu Interpolu.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości