Paco Rabanne nie żyje. Projektant miał 88 lat

Źródło:
Reuters

Nie żyje Paco Rabanne, urodzony w Hiszpanii jeden z najbardziej znanych projektantów mody - informuje Reuters. "Jesteśmy wdzięczni panu Rabanne za nasze awangardowe dziedzictwo" - żegna go jego dom mody.

Śmierć Francisco Rabanedy Cuervo, bo tak naprawdę nazywał się Paco Rabanne, potwierdził agencji rzecznik hiszpańskiej grupy Puig, kontrolującej wytwórnię Paco Rabanne. Projektanta żegna też oficjalny instagramowy profil jego domu mody. Jak pisze, pragnie uczcić wizjonerskiego projektanta i założyciela. "Wśród najbardziej znanych postaci mody XX wieku jego dziedzictwo pozostanie stałym źródłem inspiracji. Jesteśmy wdzięczni panu Rabanne za nasze awangardowe dziedzictwo, a także nieograniczone możliwości w przyszłości" - czytamy.

Urodzony 18 lutego 1934 w Pasaia projektant uciekł z Hiszpanii do Francji wraz z matką po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej. Dorastał we Francji, studiował architekturę w Ecole des Beaux Arts w Paryżu. Karierę rozpoczynał od szkicowania ekskluzywnych torebek i butów. Następnie projektował odzież i biżuterię z niekonwencjonalnych materiałów, takich jak metal i plastik. W świecie mody stał się sławny w latach 60. Jak przypomina Reuters, elementy jego pierwszej kolekcji były wykonane z pasków plastiku, połączonych metalowymi pierścieniami. Zaprezentowały ją bose modelki podczas pokazu w ekskluzywnym paryskim hotelu. Dzięki takim oryginalnym i ekscentrycznym projektom stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektantów XX wieku.

- Kto inny mógłby przekonać modne paryżanki do sukienek z plastiku i metalu? Kto poza Paco Rabanne mógłby wyobrazić sobie zapach o nazwie Calandre - słowo oznaczające "grill samochodowy" i przekształcić go w ikonę współczesnej kobiecości? - mówił José Manuel Albesa, prezes działu mody i urody Puig, cytowany przez portal Women's Wear Daily.

Paco Rabanne zmarł w swoim domu w Portsall w Bretanii (Francja).

ZOBACZ TEŻ: Vivienne Westwood nie żyje. Słynna projektantka mody miała 81 lat

Autorka/Autor:am

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images