Obama: NATO jest silne jak nigdy dotąd

Barack Obama: Europa zawsze może liczyć na USA
Barack Obama: Europa zawsze może liczyć na USA
tvn24
Barack Obama podsumował szczyt NATOtvn24

- W momencie tak pełnym wyzwań, jak obecnie, chciałbym podkreślić, że nigdy nie zmieni się niesłabnące zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa i obrony Europy - oświadczył w sobotę w Warszawie prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.

- Chciałbym podziękować rządowi i obywatelom Polski za zorganizowanie szczytu NATO, w szczególności chciałem podziękować mieszkańcom Warszawy za doskonałą gościnność - powiedział Obama w sobotę na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu NATO w Warszawie.

Jak zauważył, jest w Polsce po raz trzeci. - Za każdym razem, kiedy przyjeżdżam do Polski, jestem przyjmowany z ogromną przyjaźnią, jest to symbol więzi, która łączy oba kraje - zaznaczył Obama.

"Nie zmieni się zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa Europy"

Prezydent USA podkreślał, że Sojusz Północnoatlantycki znajduje się obecnie w kluczowym momencie. - W ciągu 70 lat NATO nigdy nie mieliśmy do czynienia z tak dużą liczbą wyzwań - politycznych, dotyczących bezpieczeństwa, jak również kwestii humanitarnych. Francja, Belgia, USA, Kanada oraz Turcja ucierpiały jako ofiary ataków terrorystycznych, zainspirowanych lub przeprowadzanych przez tzw. Państwo Islamskie - mówił Obama. Zaznaczył również, że "Rosja naruszyła integralność terytorialną Ukrainy i zaangażowała się w działania prowokacyjne skierowane przeciwko sojusznikom". - Granice europejskie szturmują miliony migrantów, a wynik referendum w Wielkiej Brytanii postawił pytania dotyczące przyszłości integracji europejskiej - powiedział. - W tak pełnym wyzwań momencie chciałbym jasno podkreślić: to się nigdy nie zmieni - nie zmieni się niesłabnące zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa i obrony Europy, w nasze relacje transatlantyckie, nasze zaangażowanie w realizowanie zobowiązań dotyczące wspólnej obrony - oświadczył prezydent USA.

Dodał, że Europa zawsze może liczyć na USA.

"NATO podkreśliło swoje wsparcie dla Ukrainy"

- W czasie spotkania komisji NATO-Ukraina uzgodniliśmy nowy kompleksowy pakiet pomocowy dla Ukrainy. Prezydent Francji Francois Hollande, kanclerz Angela Merkel(...), spotkaliśmy się z prezydentem Petro Poroszenką i potwierdziliśmy nasze wsparcie dla integralności politycznej Ukrainy - powiedział Obama. - NATO podkreśliło swoje wsparcie dla Ukrainy - dodał. Obama poinformował, że Rada NATO-Rosja (na szczeblu ambasadorów - red.) spotka się w Brukseli w przyszłym tygodniu. - Jesteśmy zgodni co do tego, że nie możemy pozwolić na to, żeby Rosja działała tak, jak dawniej bez spełnienia zobowiązań z Mińska - powiedział prezydent USA. Podczas tego spotkania Sojusz poinformuje Rosję o rezultatach warszawskiego szczytu NATO.

Obama: NATO jest silne jak nigdy dotąd

Podkreślił jednocześnie, że NATO jest silne jak nigdy dotąd, a obecność Czarnogóry na warszawskim szczycie jest potwierdzeniem, że dla tych, którzy są gotowi, by do Sojuszu przystąpić, drzwi są otwarte. - Po wielu latach wreszcie NATO położyło kres spadkom budżetów na obronność. Widzimy, że państwa Sojuszu inwestują więcej w obronność - powiedział prezydent USA. - W szczególności chylę tu czoła przed Wielką Brytanią, Polską, Grecją i Estonią. Te kraje, razem z USA, przekroczyły próg 2 proc. PKB przeznaczanych na kolektywną obronę. Ale łatwo doliczyć się, że większość państw Sojuszu wciąż nie dociera do tego progu, a było to zobowiązanie, które uzgodniliśmy w czasie szczytu w Walii - zaznaczył. Obama podkreślił, że na ten temat na szczycie "szczerze" rozmawiano. "Biorąc pod uwagę liczbę zagrożeń, które są przed nami, wszyscy musimy zintensyfikować nasze działania" - powiedział. Obama podkreślił, że warszawski szczyt jest ostatnim, w jakim bierze udział jako prezydent USA. - Skupiałem się na zaangażowaniu USA w NATO. Patrząc na ostatnie osiem lat, postęp i wyzwania mogę powiedzieć, że dokonaliśmy tego, co obiecaliśmy: zwiększyliśmy obecność w Europie, NATO jest silne, gotowe i elastyczne jak nigdy dotąd - ocenił. Zaznaczył, że obecność Czarnogóry na szczycie oznacza, że drzwi do NATO są otwarte dla tych, którzy mogą sprostać wysokim standardom Sojuszu. - Nikt nie powinien wątpić, że chcemy być skupieni na przyszłości i zjednoczeni - podkreślił.

"NATO będzie wzmacniać zdolności obronne Gruzji"

Obama mówił też o udziale samolotów wczesnego ostrzegania i rozpoznania AWACS koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie, szkoleniu oficerów irackich przez m.in. przez siły USA i rozszerzeniu misji Resolute Support. Zaznaczył, że państwa Sojuszu zwiększyły środki na wsparcie sił bezpieczeństwa w Afganistanie. - Zintensyfikowaliśmy też wysiłki na południowej flance NATO, w basenie Morza Śródziemnego - podkreślił. Prezydent Obama zaznaczył też, że NATO będzie wzmacniać zdolności obronne Gruzji.

Wzmocnienia na wschodniej flance NATO

W piątek przywódcy państw NATO podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. Potwierdzono też wzmocnienie obecności w południowo-wschodniej części NATO, ogłoszono wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej, a także uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych.

W sobotę NATO potwierdziło wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i terytorialnej integralności. Zdecydowało też, że udostępni samoloty wczesnego ostrzegania i rozpoznania AWACS koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie; uruchomi też nową misję na Morzu Śródziemnym.

Autor: js/kk / Źródło: PAP

Raporty: