Kosmos jest wielki. Tak wielki, że trudno to sobie wyobrazić. Pewna kanadyjska graficzka postanowiła pomóc wyobraźni przeciętnego człowieka i stworzyła niezwykłą stronę "OMG Space". Można na niej samodzielnie "przewinąć" widok od Słońca do granicy Układu Słonecznego, wszystko wiernie odwzorowane.
"OMG Space", czyli w swobodnym tłumaczeniu "O Mój Boże, Kosmos", to dzieło absolwentki uniwersytetu z Toronto w Kanadzie, Margot Trudell.
Ograniczenia wyobraźni
Graficzka tłumaczy w rozmowie z portalem Wired, że chciała pomóc przeciętnemu człowiekowi uzmysłowić sobie jak wielki jest Kosmos i co oznacza na przykład to, że wysłaliśmy sondę na Jowisza. - Objęcie umysłem tego, jak naprawdę wielki jest chociażby nasz Układ Słoneczny, jest po prostu bardzo trudne. Wobec tego uznałam, że można ludziom w tym pomóc odpowiednią grafiką - powiedziała Trudell.
Strona przygotowana przez Kanadyjkę należy zapewne do jednych z dłuższych w internecie. Pokazuje ona cały dystans od Słońca do granicy Układu Słonecznego w skali 1:647 przy zachowaniu wszystkich odpowiednich proporcji. Trudell przyjęła też, że 1 km odpowiada 1 pikselowi.
Każda widoczna planeta zachowuje odpowiedni rozmar względem Słońca i innych planet, a dystansy pomiędzy wszystkimi ciałami niebieskimi również są realnie odwzorowane.
Mały pyłek we Wszechświecie
"Przewinięcie" całego Układu Słonecznego od centrum Słońca po jego granice, to bardzo długa podróż, pod warunkiem korzystania wyłącznie z strzałek na klawiaturze lub kółka myszki. Można oczywiście zaoszczędzić czasu i przeskakiwać pomiędzy kolejnymi ciałami niebieskimi klikając na ich nazwy umieszczone na pasku u dole ekranu.
Przewijając ekran od Ziemi po granice Heliosfery można choć trochę pojąć, jak wielki dystans pokonały dwie amerykańskie sondy Voyager, wystrzelone z Ziemi w 1977 roku i zmierzające ku otwartej przestrzeni kosmicznej. Po 35 latach lotu właśnie powoli zbliżają się do granicy Układu Słonecznego. Ten zaś jest tylko malutkim pyłkiem w naszej galaktyce, która z kolei jest równie mała w relacji do całego znanego nam Kosmosu.
Autor: mk/k / Źródło: tvn24.pl, wired.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: omgspace.net