Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa skrytykował w poniedziałek kraje rozwinięte, które wprowadziły zakazy lotów na południe Afryki w związku z nowym wariantem koronawirusa - omikronem. Jego zdaniem, powinny one skoncentrować się na pomocy państwom rozwijającym się w walce z pandemią COVID-19.
Minister zdrowia RPA Joe Phaahla poinformował o staraniach rządu mających odwrócić decyzje części państw, które zdecydowały się na blokadę połączeń lotniczych z RPA. Prezydent Cyril Ramaphosa stwierdził, że "zamiast zakazywać podróży, bardziej zamożne kraje powinny skoncentrować się na pomocy krajom rozwijającym się w walce z pandemią COVID-19" - podała Agencja Reutera.
Prezydent RPA apeluje: nie odkładajcie szczepień
W wydanym w niedzielę oświadczeniu Ramaphosa zaapelował do obywateli RPA o poddanie się szczepieniu. - Nie odkładajcie tego, udajcie się do najbliższej stacji i przyjmijcie szczepionkę przeciwko COVID-19 - powiedział. Polityk dodał, że rząd powołał już specjalną grupę mającą zbadać możliwość wprowadzenia obowiązku szczepień dla pewnych zawodów i lokalizacji.
Ramaphosa wskazał, że omikron odpowiada za większość przypadków zidentyfikowanych w ostatnich dwóch tygodni w znajdującej się na północy kraju prowincji Gauteng i jest aktualnie obecny we wszystkich innych prowincjach kraju.
Prezydent poinformował również o odrzuceniu możliwości wprowadzenia nowych restrykcji, co argumentował trwającą w kraju kampanią szczepień. W RPA obowiązuje obecnie trwająca od północy do 4 rano godzina policyjna, ograniczenie zgromadzeń do 750 osób w obiektach zamkniętych oraz ograniczenie uczestników pogrzebów i nocnych czuwań do 100 osób. Noszenie maseczek w miejscach publicznych jest obowiązkowe.
Szczepienia w RPA
Południowoafrykański epidemiolog prof. Salim Abdool Karim przyznał, że istniejące szczepionki przeciwko COVID-19 "prawdopodobnie są w stanie uchronić przed poważnym przebiegiem choroby wynikającej z zakażenia wariantem omikron".
Według danych zamieszczonych na rządowych stronach RPA w kraju w pełni zaszczepiono dotąd 35,6 procent dorosłej populacji. W ciągu ostatnich siedmiu dni odnotowano średnio 1,6 tys. nowych zakażeń dziennie.
Źródło: PAP