Organizacja ostrzega: liczba nowych przypadków tego nowotworu może osiągnąć rekordowy poziom

Źródło:
BBC, TVN24.pl
Ekspert o nowotworach skóry
Ekspert o nowotworach skórytvn24
wideo 2/3
Ekspert o nowotworach skórytvn24

Liczba nowych przypadków czerniaka w Wielkiej Brytanii może osiągnąć w tym roku rekordowy poziom – szacuje Cancer Research UK. Zdaniem organizacji większości z nich można jednak zapobiec. Dlatego apeluje o rozważniejsze korzystanie ze słońca i ochronę przed jego promieniami.  

Tylko w tym roku, w samej Wielkiej Brytanii, diagnozę czerniaka usłyszeć może nawet 20,8 tysiąca osób - wskazuje Cancer Research UK, brytyjska organizacja charytatywna zajmująca się wpieraniem badań nad rakiem i zwiększaniem społecznej świadomości dotyczącej nowotworów. Zgodnie z jej danymi byłby to rekordowy poziom.  Organizacja szacuje, że do 2040 roku wskaźniki zachorowalności na czerniaka wzrosną na wsypach o 9 procent. Obecnie jest on tam piątym najczęściej diagnozowanym rodzajem nowotworu i odpowiada za około 4 procent wszystkich przypadków raka. Co istotne, zdaniem Cancer Research UK większości zachorowań można by zapobiec. Aż 9 na 10 z nich jest bowiem spowodowanych nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe.

ZOBACZ TEŻ: Opalanie ryzykowne dla skóry. Postarza ją, znacznie zwiększa ryzyko czerniaka i innych nowotworów

Przypadki czerniaka w Polsce. Kontrola i objawy

W Polsce każdego roku około 50 tysięcy osób dowiaduje się, że choruje na raka skóry. W przypadku 2,5-3 tysięcy z nich chodzi o czerniaka. Liczba ta podwaja się co 10 lat – wskazuje serwis gov.pl. Jak dodaje, około 1,5 tysiąca zachorowań stwierdzanych jest w stadium zaawansowanym lub rozsianym. Dlatego też tak ważne jest regularne kontrolowanie całej skóry pod kątem powstawania nowych znamion lub zmian w tych już istniejących.

O rozwoju czerniaka świadczyć może występowanie na ciele znamion o różnym zabarwieniu, nieregularnym kształcie, z nierównymi brzegami, niejednorodną grubością, asymetrią i możliwymi owrzodzeniami – informuje zwrotnikraka.pl. Objawy takie jak owrzodzenie, świąd, krwawienie zmian skórnych lub obserwowane wokół nich zaczerwienienie stanowią sygnał do pilnego udania się na konsultację lekarską.

Choć czerniak najczęściej atakuje skórę, może on powstawać także w obrębie błon śluzowych i gałek ocznych. Jest to nowotwór złośliwy. Charakteryzuje się złym rokowaniem i częstymi przerzutami. Wśród czynników zwiększających ryzyko jego wystąpienia wymienia się przede wszystkich ekspozycję na promieniowanie nadfioletowe światła słonecznego. Nie bez znaczenia są również: wiek, blada skóra, duża liczba znamion czy wcześniejsze przypadki występowania nowotworów skóry w rodzinie.

ZOBACZ TEŻ: Krem z filtrem, nakrycie głowy i regularne badania. Lekarze radzą, jak chronić skórę przed czerniakiem

Słoneczne BHPPAP/Małgorzata Latos

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: BBC, TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Delovely Pics/Shutterstock