Co się dzieje na Svalbardzie? Media o współpracy Chin i Rosji w Arktyce

Źródło:
PAP
Norwegia. Lodowiec Esmarkbreen w archipelagu Svalbard
Norwegia. Lodowiec Esmarkbreen w archipelagu Svalbard Reuters Archive
wideo 2/2
Norwegia. Lodowiec Esmarkbreen w archipelagu Svalbard Reuters Archive

Rosja i Chiny zapowiedziały pogłębienie współpracy naukowej po wizycie chińskich badaczy w rosyjskim centrum naukowym w Barentsburgu w Arktyce, do której doszło 21 sierpnia, co budzi niepokój państw NATO - napisał tygodnik "Newsweek".

W artykule opublikowanym w piątek na łamach amerykańskiego wydania "Newsweeka" napisano, że "wysoki rangą chiński urzędnik odpowiedzialny za regiony polarne zaapelował do Chin i Rosji o zacieśnienie współpracy w Arktyce, także w dziedzinie nauki, podczas wizyty na terytorium należącym do sojusznika NATO, Norwegii".

Przypomniano, że wizyta Tiejuna Linga, zastępcy dyrektora Chińskiej Agencji Arktyki i Antarktydy, odbyła się 21 sierpnia, tuż po rejsie trzech chińskich lodołamaczy po wodach w pobliżu Bieguna Północnego. "Stanowi to kolejny sygnał rosnącego zainteresowania Chin tym coraz bardziej spornym regionem" – ocenił "Newsweek".

Amerykański magazyn, powołując się na norweski portal High North News, podał, że chińscy badacze rozmawiali w Barentsburgu, osadzie leżącej na obszarze norweskiego archipelagu Svalbard, na temat możliwości przyłączenia się do badań prowadzonych w rosyjskiej stacji badawczej.

Plany otwarcia nowej bazy badań naukowych dla krajów BRICS

W lipcu Svalbard odwiedzili także tureccy naukowcy, którzy rozmawiali z rosyjską firmą Trust Arktikugol o planach otwarcia nowej bazy badań naukowych dla krajów BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) oraz innych zaprzyjaźnionych państw, takich właśnie jak Turcja. Nowa stacja ma powstać w niemal opuszczonej rosyjskiej osadzie Pyramiden.

"To również można uznać za potencjalne wyzwanie dla suwerennej Norwegii, która twierdzi, że ma całkowitą kontrolę nad badaniami naukowymi na archipelagu, gdzie 'cele wojenne' są zakazane przez traktat (z 1920 roku)" – czytamy w "Newsweeku".

W ubiegłym miesiącu amerykański magazyn ujawnił, że chińscy naukowcy na Svalbardzie prowadzą badania, których przedmiotem może być między innymi broń wojskowa. "Działa tam również jeden z najważniejszych chińskich instytutów, który głosi, że służy wojsku i współpracuje z wieloma jednostkami Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej" – napisał tygodnik.

Chiński Instytut Badań Polarnych ma stację badawczą w Ny-Alesund na Svalbardzie, która zwana jest Stacją Żółtej Rzeki. Została ona otwarta w 2014 roku, w ramach norweskiej inicjatywy, która ma ułatwić międzynarodową współpracę w zakresie nauk przyrodniczych.

Autorka/Autor:pp/tok, adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock