Ponad trzysta uczennic uprowadzonych ze szkoły. "Mamy informacje, że przemieszczono je do lasu"

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Ze szkoły dla dziewcząt w nigeryjskim stanie Zamfara uzbrojeni napastnicy uprowadzili 317 uczennic. Według władz mogą one być więzione w jednym z obozów bandytów w lesie Rugu. - Szukamy ich z największą troską i ostrożnością - zapewnił szef lokalnej policji. 

Jak przekazała agencja AFP, do zdarzenia doszło w miejscowości Jangebe, w internacie państwowego gimnazjum dla dziewcząt. Uzbrojeni członkowie gangu mogą więzić 317 pojmanych uczennic w pobliskim lesie Rugu, który rozpościera się na terenie stanów Zamfara, Katsina, Kadunga i Niger, gdzie bandy mają swoje obozy. - Mamy informacje, że przemieszczono je do lasu. Szukamy ich z największą troską i ostrożnością - powiedział podczas konferencji prasowej komisarz policji na stan Zamfara Abutu Yaro.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Porwania w nigeryjskich szkołach

Uprowadzenia uczniów w północno-wschodniej Nigerii były swego czasu praktyką fundamentalnych grup terrorystycznych Boko Haram oraz frakcji tzw. Państwa Islamskiego na Afrykę zachodnią, jednak zaadaptowały ją również inne bojówki. Za większością porwań stoją obecnie silnie uzbrojone gangi. Znaczne sumy oferowane przez rząd w zamian za dzieci mogą napędzać te praktyki, jak przekazali AFP anonimowi nigeryjscy urzędnicy. Rząd zaprzecza jednak tym informacjom.

W zeszłym tygodniu uprowadzono z internatu w stanie Niger 27 uczniów, z kolei w grudniu porwano ponad 300 chłopców ze szkoły w Kankarze, w Katsinie - rodzinnym stanie prezydenta Muhammadu Buhariego, podczas jego wizyty w tym regionie.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości