Świat

Niemka zginęła w Syrii. Walczyła z dżihadystami

Świat


Niemka walcząca po stronie oddziałów kurdyjskich zginęła w Syrii w starciu z bojownikami Państwa Islamskiego - podają władze kurdyjskie.

Kurdowie wspierani z powietrza przez międzynarodową koalicję antydżihadystyczną walczą z Państwem Islamskim w północnej Syrii. Islamiści z tej organizacji zajęli tereny w Syrii i Iraku, na których proklamowali kalifat.

Niemka Ivana Hoffmann zginęła w walce w rejonie Tel Tamr w północno-wschodniej Syrii - podał przedstawiciel kurdyjskich władz, Nasir Haj Mansur. Wyjaśnił, że kobieta dołączyła do kobiecych oddziałów dwa lub trzy miesiące temu.

Informację tę potwierdził rzecznik kurdyjskiej Partii Unii Demokratycznej w Europie, Nawaf Chalil. Z jego informacji wynika, że Niemka poległa w weekend.

Trzech przedstawicieli Zachodu zginęło

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka dodało, że to trzeci obcokrajowiec walczący razem z Kurdami, który zginął w trwającej od czterech lat syryjskiej wojnie domowej. W ubiegłym tygodniu organizacja poinformowała, że w Syrii zginął inny Europejczyk, a wcześniej Australijczyk.

Obserwatorium szacuje, że około 100 mieszkańców Zachodu przyłączyło się do Kurdów w Syrii. Wśród nich są m.in. Amerykanie, Francuzi, Hiszpanie i Holendrzy. Reuters przypomina jednak, że liczba zagranicznych rekrutów po stronie Kurdów jest nieporównywalna do tysięcy dżihadystów walczących w jednym szeregu z Państwem Islamskim i innymi skrajnymi ugrupowaniami.

Tereny kontrolowane przez Państwo Islamskie (stan na 31 grudnia 2014)Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Autor: pk//rzw / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: