Niemiecki U-boot na dnie koło Indonezji


Indonezyjscy archeologowie odkryli leżący na dnie morza wrak niemieckiej łodzi podwodnej. To najprawdopodobniej zatopiony podczas II wojny światowej U-183. We wraku odnaleziono szczątki marynarzy i przedmioty ze swastykami.

Wrak leży na dnie Morza Jawajskiego, około stu kilometrów od wyspy Karimunjawa. Zlokalizowali go archeolodzy morscy z Narodowego Centrum Archeologii współpracujący z nurkami-amatorami. - To spektakularne znalezisko. Pierwsze tego rodzaju w naszym kraju - powiedział szef centrum Bambang Sulistyanto. Okręt podwodny jest w dobrym stanie i archeologom udało się wpłynąć do środka. Natrafili tam na ludzkie szczątki i różne przedmioty. Na niektórych natrafiono na swastyki i niemieckie napisy. Nurkom nie udało się jednak odnaleźć bezpośredniego dowodu, wskazującego na to, jaki okręt odnaleziono. - Jesteśmy prawie pewni, że to jeden z dwóch niemieckich U-botów zatopionych w pobliżu Jawy podczas wojny - powiedział jeden z archeologów, Shintaria Adhityatama. Indonezyjczycy chcieliby podnieść wrak i dokładniej go zbadać, ale nie mogą tego zrobić z braku funduszy.

Groźni goście z odległej Europy

Według zachowanych archiwów niemieckich, w rejonie Indonezji stracono dwa niemieckie okręty podwodne. Jeden to U-168, storpedowany w 1944 roku przez holenderski okręt podwodny HNLMS Zwaardvisch. Uratowało się wówczas kilkudziesięciu marynarzy, ponieważ jednostka została trafiona na powierzchni. Drugi stracony w rejonie Indonezji U-boot to U-183, storpedowany w 1945 roku przez amerykański okręt podwodny USS Besugo. Niemieckie U-booty zapuszczały się na odległy Ocean Indyjski w poszukiwaniu łatwych do zniszczenia celów. Dalekie rejsy wykonywały nieliczne okręty typu IX, które dysponowały odpowiednim zasięgiem. Skala działań Niemców na tym obszarze była jednak w znacznej mierze symboliczna. Pewne znaczenie miały też rejsy do Japonii. W czasie wojny okręty podwodny były jedynym w miarę bezpiecznym sposobem na komunikację z odległym sojusznikiem. Przewożono na ich pokładach cenne surowce, jak na przykład kauczuk, oraz wymieniano się za ich pośrednictwem najnowszymi osiągnięciami technologii wojskowej.

Autor: mk//gak / Źródło: Jakarta Post