Lider niemieckich chadeków o "turystyce socjalnej" ukraińskich uchodźców. "Nietrafny opis problemu"

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP
Ukraińcy wracają do kraju
Ukraińcy wracają do krajuTVN24
wideo 2/9
TVN24Ukraińcy wracają do kraju

Mamy do czynienia z turystyką socjalną ukraińskich uchodźców do Niemiec - stwierdził lider niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Friedrich Merz. Po tej wypowiedzi na polityka spadła fala krytyki. Merz ostatecznie przeprosił za "niefortunny opis problemu".

Lider CDU udzielił w poniedziałek wieczorem wywiadu telewizji "Bild". W odniesieniu do Ukraińców Merz stwierdził, że "obecnie mamy do czynienia z turystyką socjalną tych uchodźców: do Niemiec, z powrotem na Ukrainę, do Niemiec, z powrotem na Ukrainę". Jego zdaniem to "problem, który narasta". - Wiosną zwracaliśmy uwagę, że może się pojawić - przypomniał.

Zdaniem szefa CDU tłem tego zjawiska jest fakt, że początkowo ukraińscy uchodźcy mieli prawo do świadczeń na podstawie ustawy o świadczeniach dla osób ubiegających się o azyl - od czerwca otrzymują świadczenia podstawowe, czyli takie same jak osoby pobierające zasiłek Hartz IV.

"Jak on może!"

Słowa Merza spotkały się z krytyką m.in. minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser, liderki partii Zielonych Ricardy Lang i minister sprawiedliwości Marco Buschmanna.

W komentarzu do wypowiedzi Merza dziennikarz "Bilda" Paul Ronzheimer napisał: "Jak on może! Wojna Rosji z Ukrainą wciąż się nasila, Putin zarządza częściową mobilizację, chce nielegalnie anektować terytoria, grozi użyciem broni jądrowej. A co robi lider opozycji Friedrich Merz, który chce zostać kanclerzem? Merz mówi o 'turystyce socjalnej' wśród ukraińskich uchodźców, którzy dojeżdżają między Niemcami a Ukrainą, aby pobierać świadczenia Hartz IV".

Ukraińscy uchodźcy w Berlinie Adam Berry/Getty Images

Lider opozycji powinien przeprosić za użycie określenia "turystyka socjalna" w odniesieniu do ukraińskich uchodźców - albo nigdy więcej nie mówić o "solidarności" z Ukrainą - podkreślił Ronzheimer.

Merz przeprasza. "To był nietrafny opis problemu"

Sam Friedrich Merz we wtorek rano rzeczywiście zdecydował się przeprosić. "Pojawiło się wiele krytycznych uwag na temat moich wczorajszych komentarzy dotyczących uchodźców z Ukrainy. Ubolewam nad użyciem słowa 'turystyka socjalna'. To był nietrafny opis problemu, który można zaobserwować w pojedynczych przypadkach" - napisał na Twitterze Merz. Podkreślił, że daleko mu do krytykowania uchodźców z Ukrainy, którzy stoją w obliczu ciężkiego losu. "Jeśli dobór słów został odebrany jako krzywdzący, to przepraszam" - napisał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adam Berry/Getty Images

Pozostałe wiadomości