Media: Scholz zdecydował o wysłaniu czołgów Leopard 2 na Ukrainę

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl
Premier o Leopardach dla Ukrainy: wystąpimy o zwrot kosztów do Unii Europejskiej
Premier o Leopardach dla Ukrainy: wystąpimy o zwrot kosztów do Unii EuropejskiejTVN24
wideo 2/3
Premier o Leopardach dla Ukrainy: wystąpimy o zwrot kosztów do Unii EuropejskiejTVN24

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podjął decyzję o wysłaniu czołgów Leopard 2 na Ukrainę i zezwoleniu na to innym krajom takim jak Polska - podał we wtorek "Spiegel", na którego powołuje się Reuters.

"Spiegel" przekazał, że decyzja dotyczy przekazania Ukrainie co najmniej jednej kompanii czołgów Leopard 2A6. Według informacji portalu tygodnika niemieckie czołgi mają pochodzić z zasobów Bundeswehry. Reuters napisał, że rzecznik niemieckiego rządu odmówił komentarza w tej sprawie.

Czytaj także: Ile zmieniłyby Leopardy 2 dla Ukrainy?

Niemiecką decyzję najwyraźniej poprzedziły kilkudniowe intensywne konsultacje z sojusznikami, zwłaszcza w Waszyngtonie. Kanclerz Olaf Scholz zawsze podkreślał, że chce dostarczać czołgi tylko we współpracy z innymi narodami, na przykład z USA - czytamy w publikacji "Spiegla".

We wtorek po południu "Wall Street Journal" podał, że USA rozważają dostarczenie czołgów Abrams. Francja rozważa również dostarczenie Ukrainie czołgów - napisał "Spiegel".

Niemcy otrzymali polski wniosek

We wtorek Polska formalnie zwróciła się do Niemiec o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 do Ukrainy, a rząd niemiecki powiedział, że odpowie w trybie pilnym. Niemieckie prawo wymaga zgody na reeksport swojego sprzętu wojskowego, co oznacza, że setki czołgów Leopard w Europie mogą być wysłane na Ukrainę tylko za zgodą Berlina.

Sprawa czołgów Leopard 2

W piątek na spotkaniu grupy kontaktowej do spraw wsparcia obronnego Ukrainy w bazie Ramstein przedstawiciele 50 krajów dyskutowali o możliwościach pomocy militarnej. Podczas spotkania uczestnikom nie udało się dojść do porozumienia w sprawie dostawy czołgów Leopard do Ukrainy. USA i inni sojusznicy spodziewali się, że Niemcy same dostarczą Ukrainie czołgi i pozwolą na to innym krajom jako państwo producent tych wozów bojowych.

Annalena Baerbock, minister spraw zagranicznych Niemiec powiedziała później, że jej kraj nie będzie się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle swoje, wyprodukowane w Niemczech, czołgi Leopard 2 do Ukrainy.

Relacja na żywo: 335. dzień inwazji Rosji na Ukrainę

Czołg Leopard 2PAP - Adam Ziemienowicz

Autorka/Autor:js / prpb

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: