Szef NATO podaje liczbę. Polska spełnia już kryterium

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl
Baltic Air Policing. Piloci hiszpańscy i włoscy pełnią misję patrolową nad Morzem Bałtyckim
Baltic Air Policing. Piloci hiszpańscy i włoscy pełnią misję patrolową nad Morzem BałtyckimReuters Archive
wideo 2/5
Baltic Air Policing. Piloci hiszpańscy i włoscy pełnią misję patrolową nad Morzem BałtyckimReuters Archive

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte stwierdził, że cele Sojuszu w zakresie zdolności militarnych mogą wymagać od członków przeznaczania nawet 3,7 procent PKB na obronność, ale kwotę tę można zmniejszyć, jeżeli sojusznicy będą między innymi wspólne kupowali broń. Zgodnie z szacunkami NATO Polska w 2024, pod względem relacji do PKB, wydała na obronność najwięcej ze wszystkich członków Sojuszu, a w 2025 roku według budżetu państwa będzie to jeszcze więcej - niemal 5 procent.

- Nowe cele w zakresie zdolności wojskowych wynikające z wewnętrznego procesu planowania NATO wskazują, że Sojusz będzie potrzebował ponad trzech procent (wydatków PKB - red.). Te dwa procent to za mało - powiedział Rutte na posiedzeniu komisji Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Dodał jednak, że wspólne zakupy broni i sprzętu, a także innowacje, mogłyby zmniejszyć kwotę niezbędnych środków przeznaczanych przez każdy kraj z osobna. - Jeśli to (osobne wydatki - red.) odejmiemy, nie musimy osiągać tego, czego obawiamy się, że potrzebujemy teraz, czyli 3,6-3,7 procenta. (Wtedy - red.) ta liczba nieco się zmniejszy, ale będzie to znacznie więcej niż dwa procent – powiedział.

Mark Rutte (po prawej) w Parlamencie Europejskim. Zdjęcie z 13 styczniaPAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Trump chce pięciu procent PKB na obronność

Na początku stycznia prezydent elekt USA Donald Trump stwierdził, że państwa NATO powinny wydawać pięć procent swojego PKB na obronność. Reuters komentuje, że to "poziom, który według analityków byłby politycznie i ekonomicznie niemożliwy do osiągnięcia dla niemal wszystkich z 32 członków Sojuszu".

NATO w czerwcu 2024 roku oszacowało, że 23 państwa członkowskie osiągną do grudnia aktualny cel, jakim jest wydawanie dwóch procent PKB na obronność, a dziewięciu państwom się to nie uda.

CZYTAJ TEŻ: Rekordowe wydatki. Polska w czołówce NATO

Polska przoduje w raporcie NATO

W 2024 roku NATO sporządziło raport na temat nakładów finansowych przeznaczanych na wojsko przez kraje członkowskie Sojuszu. Bazował on na danych zebranych do początku lata. Według nich szacunki dla Polski mówiły o wydatkach na poziomie 4,12 procent PKB. To najwięcej w odniesieniu do PKB spośród wszystkich krajów sojuszniczych.

Według tamtego raportu Polska przodowała także w kwestii procentu pieniędzy na obronność wydawanych na wojskowy sprzęt. Polska jako jedyna przekroczyła w tym zestawieniu 50 procent (dokładne szacunki mówiły o 51,1 proc.) całej kwoty przeznaczanej na obronność.

Wydatki na obronność w krajach NATOMateusz Krymski/PAP

Pod względem nominalnym, czyli faktycznie wydawanych kwot, liderem tradycyjnie są Stany Zjednoczone, które w 2024 roku według NATO miały wydać na armię aż 968 mld dolarów. Wszystkie inne kraje członkowskie miały przeznaczyć na ten cel w sumie ok. 506 mld dolarów i wszystkie z osobna poniżej 100 mld dolarów, chociaż Niemcy planowały się znaleźć bardzo blisko tej granicy, bo ich wydatki na 2024 rok szacowane były na 98 mld dolarów. Trzecia po USA i Niemczech była Wielka Brytania, która w 2024 roku planowała wydać na obronność 82 mld dolarów, a czwarta - Francja planująca na ten cel 64 mld dolarów.

Polska plasowała się na piątym miejscu w NATO (czwarte miejsce w Europie) z blisko 35 mld dolarów planowanych wydatków na wojsko.

Zgodnie z budżetem na 2025 roku wydatki Polski na wojsko wyniosą 186,6 mld złotych (ok. 47 mld dolarów), czyli 4,7 procent PKB. Będzie to więc kolejny rok ciągłego wzrostu wydatków na ten cel. Kraje NATO, które w 2024 roku zamierzały przekroczyć 3 procent wydatków PKB na obronność według danych zebranych przez Sojusz, to Estonia (3,48), USA (3,38), Łotwa (3,15) i Grecja (3,08).

Autorka/Autor:mjz/adso

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: NATO