Wiceszef NATO: musimy zachować przewagę technologiczną nad Rosją i Chinami

Źródło:
PAP
Wspólne ćwiczenia ukraińskich żołnierzy z siłami NATO na brytyjskim niszczycielu
Wspólne ćwiczenia ukraińskich żołnierzy z siłami NATO na brytyjskim niszczycielu
Telewizja i radio Ministerstwa Obrony Ukrainy
Wspólne ćwiczenia ukraińskich żołnierzy z siłami NATO na brytyjskim niszczycieluTelewizja i radio Ministerstwa Obrony Ukrainy

Dominacja technologiczna NATO jest zagrożona przez Chiny i Rosję, Sojusz musi się strzec, by nie doszło do nowego "momentu Sputnika" - powiedział w środę zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana podczas konferencji Road to Warsaw Security Forum.

Geoana był w środę gościem drugiego dnia warszawskiego forum, które w tym roku odbywa się wirtualnie. Nakreślił trzy kluczowe kwestie dla przyszłości Sojuszu, spośród których pierwsza to zachowanie przewagi technologicznej i innowacyjnej nad rywalami NATO. - Nasza dominacja w tym obszarze jest zagrożona (...) Chiny i Rosja rozwijają nowe technologie i zdolności, od rakiet hipersonicznych, przez systemy autonomiczne, (po) sztuczną inteligencję i cyberbroń. Jeśli nie będziemy uważni i nie będziemy współpracować, ryzykujemy, że zastanie nas drugi moment Sputnika, kiedy zdamy sobie sprawę, że zostaliśmy prześcignięci - powiedział zastępca szefa NATO.

Jak dodał, przewaga NATO i Zachodu leży w "ekosystemie innowacyjności" - uczelniach, firmach i otwartych społeczeństwach. Podkreślił też "ogromny potencjał" leżący w Europie Środkowej i Wschodniej.

Geoana: państwa Sojuszu muszą być przygotowane

Drugą priorytetową kwestią jest według Rumuna odporność społeczeństw na kryzysy. Wymienił przy tym takie kwestie jak zapewnienie bezpieczeństwa komunikacji, zasobów wody i żywności, a także zapewnienie ciągłości rządów. Jak dodał, pandemia związana z koronawirusem pokazuje, że kryzysowe sytuacje mogą nadejść w każdej chwili, a państwa Sojuszu muszą być przygotowane na wytrzymanie "zewnętrznych wstrząsów".

Jak zauważył, Chiny agresywnie inwestują w kluczową infrastrukturę, transport i lotniska, a kraje NATO muszą również być aktywne w tym obszarze.

"Kluczowe jest, byśmy byli odporni na wstrząsy i gotowi na najgorsze"

Trzecim priorytetem wspomnianym przez Geoanę jest budowanie partnerstw i sojuszy. Jak ocenił, najbardziej naturalnym partnerem dla NATO jest Unia Europejska, ale równie ważna jest współpraca między innymi z sektorem prywatnym i cywilnym przemysłem, bo tam powstaje 90 procent innowacji technologicznych.

- Jedyne, co można powiedzieć z pewnością o przyszłości, to to, że będziemy żyli w niepewnych czasach. Dlatego kluczowe jest, byśmy byli odporni na wstrząsy i gotowi na najgorsze - powiedział zastępca sekretarza generalnego NATO.

Warsaw Security Forum

Warsaw Security Forum to konferencja organizowana od 2014 roku przez Fundację Pułaskiego w partnerstwie z NATO i Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. Współorganizatorem tegorocznego WSF jest The German Marshall Fund of United States, a partnerami są MSZ, Rada Europy, Fundacja Konrada Adenauera i Centrum Studiów Europejskich im. Wilfrieda Martensa.

Autorka/Autor:mjz\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NATO