TVN24 | Świat

"Mamy zielone światło do startu". Perseverance gotowy do lotu na Marsa

TVN24 | Świat

Autor:
ads
Źródło:
PAP, TVN24
Przygotowania łazika Perseverance NASA
wideo 2/2
NASAPrzygotowania łazika Perseverance

Na najbliższy czwartek NASA zaplanowała start marsjańskiego łazika Perseverance. - Zakończyliśmy sprawdzanie gotowości startowej i mamy zielone światło do startu - ogłosił w poniedziałek szef NASA Jim Bridenstine na konferencji prasowej.

Perseverance - z angielskiego "wytrwałość" - to kolejny duży łazik marsjański amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Waży 1043 kg i ma trzy metry długości. Budowa tego bezzałogowego robotycznego pojazdu trwała około osiem lat i kosztowała dwa i pół miliarda dolarów.

Łazik PerseveranceNASA

Start zaplanowany na czwartek

Start rakiety Atlas V z łazikiem zaplanowany jest na czwartek rano czasu miejscowego z centrum lotów kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie. Perseverance ma wylądować na powierzchni Marsa w lutym przyszłego roku, w kraterze Jezero i działać przynajmniej jeden rok marsjański (około 687 dni ziemskich).

Główne cele misji łazika, wyposażonego w wiele instrumentów i systemów badawczych, to eksploracja geologicznego zróżnicowania w miejscu lądowania, poszukiwanie oznak potencjalnego dawnego życia marsjańskiego, zbieranie próbek skał, które mogłyby zostać przewiezione na Ziemię przez przyszłą misję NASA.

Stożek, w którym łazik Perseverance będzie wyniesiony na MarsaNASA

Kolejna marsjańska ekspedycja w ostatnich dniach

Amerykańska misja będzie trzecim takim projektem zrealizowanym w drugiej połowie lipca. Wcześniej, w niedzielę 20 lipca, sondę "Nadzieja" na Czerwoną Planetę wysłały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W czwartek 23 lipca na Marsa wyruszyła Chińska ekspedycja Tianwen-1 złożona z orbitera, lądownika i łazika.

Widok na kompleks startowy 39 w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral w Stanach ZjednoczonychNASA

Autor:ads

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: NASA