Jeden z czołowych włoskich uniwersytetów, Politecnico di Milano, ma zamiar przestawić się na język angielski. Uczelnia właśnie ogłosiła, że od 2014 r. większość kierunków będzie wykładana po angielsku. Co więcej egzaminy również będą przeprowadzane w tym języku.
Politechnika zdaje sobie sprawę, że globalizacja dotyka także szkolnictwa wyższego. Jeśli uczelnie pozostaną jedynie na poziomie włoskojęzycznym ryzykują izolacją i zmniejszoną szansą na rywalizację ze światowymi placówkami.
- Jesteśmy przekonani, iż nasze zajęcia powinny mieć charakter międzynarodowy, a jedynym sposobem na osiągnięcie tego jest praktyczne używanie języka angielskiego przez naszych studentów - mówi rektor uczelni, Giovanni Azzone.
Otwarcie na zmiany
Jesteśmy bardzo dumni z naszego miasta i kultury, ale zdajemy sobie sprawę, że język włoski jest barierą dla studentów z zagranic Antonello Cherubini
Azzone wie o wymaganiach, jakie stoją przed jego uczelnią. - Uniwersytety konkurują ze sobą na arenie światowej i jeśli chcesz sie liczyć, to musisz spełniać te światowe standardy. Nie ma innego wyboru - mówi.
Mediolańska Politechnika chce przyciągać zagranicznych studentów i naukowców, w tym z Wielkiej Brytanii i innych krajów anglojęzycznych. Z wykładowym włoskim jest to niezwykle trudne do osiągnięcia.
- Jesteśmy bardzo dumni z naszego miasta i kultury, ale zdajemy sobie sprawę, że język włoski jest barierą dla studentów z zagranicy. Szczególnie z takich miejsc jak Chiny czy Indie - twierdzi włoski student Antonello Cherubini.
Uniwersytet z tradycjami
Politechnika w Mediolanie to największa techniczna uczelnia we Włoszech. Przyjmuje ok. 35 tys. studentów i znajduje się wśród grona 48. najlepszych uczelni świata. Prawie jedna trzecia wszystkich włoskich architektów ukończyła tę uczelnię, a laureat Nagrody Nobla, Giulio Natta, jest jej absolwentem.
Źródło: BBC News
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Kiban CC by SA