Młody Wałęsa walczy o Kubę

 
Jarosław Wałęsa włączył się w walkę o demokratyzację Kubysxc.hu

Jarosław Wałęsa zaangażował się w sprawy kubańskie. Europoseł zorganizował w Parlamencie Europejskim seminarium poświęcone demokratyzacji tego kraju.

Szczególnie tutaj, w Parlamencie Europejskim, takie tematy powinny być poruszane często i w sposób dobitny. Jeśli mogę się w to włączać, to to robię i będę robił nadal Jarosław Wałęsa

Poluzowania po stronie UE powinny następować w zamian za coś, a nie za nic... To powinna być polityka kija i marchewki, a jest polityka marchewki. Reżim kubański nic sobie nie robi z naszych oczekiwań Jacek Saryusz-Wolski

- Szczególnie tutaj, w Parlamencie Europejskim, takie tematy powinny być poruszane często i w sposób dobitny. Jeśli mogę się w to włączać, to to robię i będę robił nadal - powiedział.

Brak zgody

Kraje Unii Europejskiej nie mogą zgodzić się co do tego jak przyspieszyć proces demokratyzacji Kuby, po tym gdy przejęcie władzy po Fidelu Castro przez jego brata Raula nie przyniosło reform.

Stojący na czele hiszpańskiego przewodnictwa w UE socjalistyczny premier Jose Zapatero chciałby dalszego otwarcia i zawarcia współpracy Kuba-UE. Oczywiście nie wszystkim się to podoba.

Ambasador RP w Hiszpanii, był wiceminister spraw zagranicznych Ryszard Schnepf mówił podczas seminarium, że zniesienie dyplomatycznych sankcji przez UE w 2008 r. nie doprowadziło do demokratyzacji komunistycznej wyspy. - Niestety, rozczarowaliśmy się, a obecne zmiany często oznaczają krok wstecz - powiedział. - Odpowiedzialność za przejście do nowego etapu w stosunkach UE-Kuba jest po stronie Kuby - dodał.

Schnepf chciałby aby podtrzymano stanowisko Unii Europejskiej z 1996 roku, które uzależnia wszelkie zacieśnienie stosunków z wyspą od zmian w kwestii praw człowieka.

Krytyka z Polski

Jacek Saryusz-Wolski (PO) skrytykował politykę wobec Kuby, którą "za radą hiszpańskiego socjalistycznego rządu" wprowadziła UE. - Poluzowania po stronie UE powinny następować w zamian za coś, a nie za nic... To powinna być polityka kija i marchewki, a jest polityka marchewki. Reżim kubański nic sobie nie robi z naszych oczekiwań - powiedział były szef komisji spraw zagranicznych PE.

Przyznał, że "przy domniemanym wecie hiszpańskim przywrócić sankcji nie można".

O kontynuowanie "honorowej" polityki wobec Kuby apelował hiszpański eurodeputowany Jose Ignacio Salafranca.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu