Michaił Miszustin nowym premierem Rosji

Aktualizacja:
Autor:
tas\kwoj

Niższa izba parlamentu Rosji, Duma, wyraziła zgodę na mianowanie przez prezydenta Władimira Putina Michaiła Miszustina nowym premierem Rosji. 53-letni Miszustin przez blisko 10 lat był szefem rosyjskiej Federalnej Służby Podatkowej. "W wyścigu o fotel premiera Miszustin wyprzedził kilku polityków wagi ciężkiej, w tym mera Moskwy Siergieja Sobianina" - skomentował decyzję o jego mianowaniu rosyjskojęzyczny "Forbes". 

Jak przekazała w czwartek agencja RIA Nowosti, Michaiła Miszustina poparło 383 deputowanych w 450-osobowej izbie. 41 wstrzymało się od głosu. Żaden nie głosował przeciwko. Po głosowaniu w Dumie Putin podpisał dekret o jego mianowaniu na premiera.

Nowy szef rosyjskiego rządu zapowiedział, że przedstawi prezydentowi kandydatów na ministrów w najbliższych dniach. Portal RBK napisał, że Miszustin zamierza omówić kwestię składu gabinetu z przywódcami frakcji parlamentarnych.

Władimir Putin zaproponował kandydaturę Miszustina na szefa rządu w środę. Rosyjska edycja magazynu "Forbes", komentując tę decyzję podała, że kandydatów na premiera było kilku. Oprócz Sobianina o stanowisko to ubiegali się także między innymi szef Izby Obrachunkowej Aleksiej Kudrin i pierwszy zastępca szefa administracji prezydenckiej Siergiej Kirijenko.

"Miszustin wyprzedził w wyścigu tych polityków wagi ciężkiej" - skomentował "Forbes".

Michaił Miszustin urodził się w Moskwie, ma 53 lata. W czasach Związku Radzieckiego ukończył Moskiewski Uniwersytet Technologiczny. Jest doktorem ekonomii.

Władimir Putin zaproponował na stanowisko szefa rządu Michaiła MiszustinaALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL / EPA /PAP

Karierę urzędnika Miszustin rozpoczął w sierpniu 1998 roku, kiedy został zastępcą szefa Państwowej Służby Podatkowej, przekształconej później w Ministerstwo ds. Podatków i Ceł. W latach 2004-2006 kierował Federalną Agencją do spraw Katastru Nieruchomości, później został szefem Federalnej Agencji Zarządzania Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi.

Miszustin kierował Federalną Służbą Podatkową od kwietnia 2010 roku. Został powołany na to stanowisko przez Władimira Putina, wówczas premiera.

- Putin miał o nim dobrą opinię. Ufał mu - opowiadał "Forbesowi" rozmówca, znający kulisy pracy Federalnej Służby Podatkowej. - Jednym z przykładów takiego zaufania było poparcie przez Putina wprowadzenia podatku dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Pomysł ten był krytykowany przez Rosjan - dodał.

- Twardy facet z zasadami, twardy w razie potrzeby - wspominał były kolega Miszustina z rządu. - To technokrata z wizją. Służba podatkowa jest tego dowodem.

Eksperci twierdzą, że Miszustin skutecznie zmodernizował rosyjską służbę podatkową, która w czasie jego rządów zamieniła się w jeden z najlepiej wyposażonych technologicznie organów państwowych.

"Miszustin to technokrata, który jako jeden z pierwszych w Rosji 'zachorował' na cyfryzację i który w ciągu niespełna dziewięciu lat zdołał przekształcić niezdarny, biurokratyczny i skorumpowany system podatkowy w nowoczesną i zaawansowaną technologicznie służbę, wdrażającą w swojej pracy najlepsze praktyki międzynarodowe" - podkreśliła agencja RIA Nowosti.

"Michaił Miszustin wymienił priorytety swojego rządu - to: reforma zarządzania, wprowadzenie nowoczesnych technologii oraz realizacja projektów krajowych" - podała telewizja Pierwyj Kanał. 

W czwartek Putin mianował byłego już premiera Dmitrija Miedwiediewa na stanowisko wiceszefa Rady Bezpieczeństwa.

Forbes, RIA Nowosti, Pierwyj Kanał, RBK

Autor:tas\kwoj

Pozostałe wiadomości