Kilkadziesiąt ciał w masowym grobie. Trwa identyfikacja zwłok

TVN24


Szczątki co najmniej 50 osób odkryto na farmie na przedmieściach miasta Guadalajara na zachodzie Meksyku - przekazały lokalne władze. Stan Jalisco, w którym znaleziono masowy grób z ciałami, to obszar działania narkotykowego kartelu Nueva Generacion. W tym roku doszło tam do blisko 2,5 tysiąca morderstw.

Jak przekazały media, ciała odnaleziono około trzech tygodni temu na farmie na przedmieściach Guadalajary, jednak władze przekazały tę informację dopiero w miniony weekend.

Lokalna prokuratura przekazała w sobotę, że do tej pory zidentyfikowano ciała 12 mężczyzn i jednej kobiety. Przekazano je rodzinom.

Władze prowadzą dalszą identyfikację zwłok, starają się też ustalić okoliczności śmierci tych osób.

Ciała odkryto na przedmieściach Guadalajary, stolicy stanu Jalisco na zachodzie Meksyku
Google Maps

Ciała w masowym grobie

Media zwróciły uwagę, że w stanie Jalisco dochodzi do brutalnych przestępstw popełnianych przez grupy powiązane z organizacjami przestępczymi. W tym regionie działa kartel Nueva Generacion.

W tym roku na przedmieściach Guadalajary odnaleziono podobne masowe groby. We wrześniu w 119 plastikowych workach odkryto ciała 44 osób, natomiast w maju znaleziono 30 ciał.

Między styczniem a listopadem tego roku w stanie Jalisco odnotowano blisko 2,5 tysiąca morderstw.

Od wielu lat przez Meksyk przetacza się fala przemocy. Według oficjalnych danych w 2017 roku odnotowano w tym kraju ponad 29 tysięcy zabójstw - najwięcej od dwóch dekad. Zdaniem służb wojna władz Meksyku z kartelami narkotykowymi i schwytanie ważnych bossów doprowadziło do tego, że gangi podzieliły się na mniejsze i bardziej brutalne komórki.

Morderstwa w Meksyku
PAP/Adam Ziemienowicz

Autor: ft//now / Źródło: France 24