Mark Brzezinski zaprzysiężony na ambasadora USA w Polsce

Źródło:
TVN24

Mark Brzezinski został oficjalnie zaprzysiężony na ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. Podczas uroczystości w Białym Domu nominację wręczyła mu wiceprezydent USA Kamala Harris.

CZYTAJ ROZMOWĘ KORESPONDENTA "FAKTÓW" TVN MARCINA WRONY Z NOWYM AMBASADOREM USA W POLSCE MARKIEM BRZEZINSKIM

18 grudnia Senat USA przez aklamację zatwierdził nominację Marka Brzezinskiego na ambasadora w Polsce. Będzie to druga dyplomatyczna misja Brzezinskiego jako ambasadora. Za kadencji prezydenta Baracka Obamy był ambasadorem USA w Szwecji. Wcześniej był między innymi dyrektorem ds. Rosji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Billa Clintona. Był też jednym z doradców Joe Bidena podczas jego zwycięskiej kampanii prezydenckiej w 2020 roku.

W środę w Białym Domu Mark Brzezinski został oficjalnie zaprzysiężony przez wiceprezydent USA Kamalę Harris na nowego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. Podczas ceremonii w budynku Eisenhowera Brzezinskiemu towarzyszyły córka Aurora oraz siostra Mika, które trzymały Biblię, na którą przysięgę złożył mianowany dyplomata. Obecny był też jego brat Ian.

Kim jest Mark Brzezinski?

Mark Brzezinski to syn Zbigniewa Brzezińskiego, byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy'ego Cartera, oraz wnuk Tadeusza Brzezińskiego, polskiego dyplomaty i urzędnika konsularnego. Jest bratem Miki Brzezinski, dziennikarki amerykańskiej stacji MSNBC, i Iana Brzezinskiego, eksperta Atlantic Council i byłego zastępcy asystenta sekretarza obrony do spraw Europy i NATO.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Brzezinski z wykształcenia jest prawnikiem i dyplomatą. W ramach stypendium Fullbrighta napisał pracę "Walka o konstytucjonalizm w Polsce". Za działalność na rzecz Polski został w 2009 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Zna język polski i francuski.

"Gotowi do pracy". W grudniu nowi ambasadorowie spotkali się w Waszyngtonie

21 grudnia Mark Brzezinski spotkał się w Waszyngtonie z nowym ambasadorem Polski w USA Markiem Magierowskim. "Nasi dwaj nowi ambasadorowie po pierwszym spotkaniu w Waszyngtonie gotowi do pracy, aby dalej wzmacniać i intensyfikować nasze historycznie silne, obustronne więzi! Powodzenia dla was obu!" - napisał w mediach społecznościowych chargé d'affaires ambasady USA Bix Aliu.

Autorka/Autor:pp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24