Małpa steruje wózkiem inwalidzkim za pomocą myśli

Zespół z Uniwersytetu Duke'a opublikował wyniki swoich badańspectrum.ieee.org

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Duke’a zaprezentowali bezprzewodowe urządzenie, które pozwala małpie poruszać wózek inwalidzki za pomocą myśli. Może to umożliwić w przyszłości podobną maszynę przystosowaną dla ludzi.

- Brain-machine interface (BMI) to pierwsze bezprzewodowe urządzenie umożliwiające poruszanie całym ciałem za pomocą sygnałów z mózgu - tłumaczył Miguel Nicolelis, profesor neurologii na Uniwersytecie Duke’a, który prowadził prace badawcze. Wyniki badań jego zespołu opublikowano w czasopiśmie "Scientific Reports".

To pierwszy krok w kierunku budowy podobnego systemu, który w przyszłości mógłby służyć osobom niepełnosprawnym lub sparaliżowanym w odzyskaniu możliwości poruszania się.

Nicolelis i jego współpracownicy rozpoczęli pionierskie badania nad urządzeniem sterowanym myślami w 1999 roku. Pierwsze były szczury. Od tego czasu przeprowadzili szereg badań na ssakach naczelnych wykorzystując sygnały wysyłane z mózgu do kontroli protetycznych ramion i komputera. System wykorzystuje szereg mikroelektrod wszczepionych w czaszkę małpy do czytania jej aktywności mózgowej i przekładania ich na polecenia fizyczne. Czujniki podłączono do części mózgu odpowiedzialnej za planowanie i kontrolowanie kończyn.

Na początek szkolono małpy wożąc je po pomieszczeniu w wózku inwalidzkim, aby zarejestrować ich aktywność mózgową. Jej zapisy wykorzystano do stworzenia algorytmu, który posłużył do formułowania instrukcji dla małp jak mają kierować wózkiem.

Następnie małpy podłączono do aparatury i nakierowano je w stronę miski z owocami. Jedzenie zawsze było w tym samym miejscu, położenie wózka zmieniano w sposób losowy. Już pierwszego dnia badań małpy były w stanie dojechać do miski, a w kolejnych próbach były jeszcze sprawniejsze.

Autor: kło//gak / Źródło: spectrum.ieee.org, Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: spectrum.ieee.org