20 lat od wcielenia do Chin. Nowy szef administracji porównuje Hongkong i Makau

TVN24


Wyznaczony na nowego szefa władz Makau Ho Iat-seng powiedział, że region ten jest stabilny, a zarządzając nim nie trzeba brać pod uwagę doświadczeń Hongkongu i trwających tam niepokojów społecznych. Ho przedstawił także mediom skład swojego gabinetu.

PROTESTY W HONGKONGU. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >

62-letni Ho zostanie oficjalnie zaprzysiężony 20 grudnia i przejmie wówczas obowiązki Fernando Chui’a, który rządził słynącym z hazardu specjalnym regionem administracyjnym Chin od 2009 roku. Na ten dzień przypada również 20. rocznica przyłączenia tej byłej portugalskiej kolonii do Chin. Miasto odwiedzi z tej okazji przywódca ChRL Xi Jinping.

Zmiany w lokalnym rządzie Makau przypadają na okres antyrządowych demonstracji w pobliskim Hongkongu, który również jest specjalnym regionem administracyjnym ChRL. W Makau nie pojawił się jednak znaczący ruch sprzeciwu wobec rządów Pekinu.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Ho ocenił, że mieszkańcy Makau "kochają swój kraj i swoje miasto" i podkreślił, że społeczeństwo regionu od dawna jest spokojne i stabilne. Miejscowe władze nie muszą więc brać pod uwagę sytuacji w Hongkongu - dodał Ho, cytowany przez hongkońską stację RTHK.

Ho Iat-seng został wybrany na szefa władz MakauGettyImages
Makau, tak jak Hongkong, jest specjalnym regionem administracyjnym ChinGoogle Maps

Nowe rozdanie w Makau

Urodzony w Makau Ho nie jest związany z branżą hazardową, w odróżnieniu od swoich poprzedników - podkreślają komentatorzy. Jednym z ważnych zadań, jakie staną przed jego gabinetem, będzie ponowne przyznanie operatorom licencji na prowadzenie kasyn, gdy zezwolenia obecnych sześciu zarządców wygasną w 2022 roku.

Według komentatorów spowolnienie gospodarcze w Chinach, wojna handlowa z USA, osłabienie kursu chińskiego juana i protesty w Hongkongu uderzyły w kasyna w Makau, nasilając presję na dywersyfikację lokalnej gospodarki. Branża hazardowa odpowiada obecnie za ponad 80 proc. wpływów do regionalnego budżetu.

Ho został wybrany na pięcioletnią kadencję na stanowisku szefa administracji Makau głosami 392 spośród 400 członków lojalnego wobec Pekinu komitetu elektorów. Był jedynym kandydatem.

Protesty w Hongkongu

W Hongkongu od czerwca trwają masowe protesty antyrządowe, a na ulicach regularnie dochodzi do starć z policją i aktów wandalizmu. Demonstranci domagają się między innymi demokratycznych wyborów władz regionu i niezależnego śledztwa w sprawie działań policji. Popierana przez Pekin szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam wykluczyła jednak ustępstwa.

Chińskie obiekty wojskowe w HongkonguPAP

Autor: ft/adso/kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: