Planował zamach podczas koncertu Eltona Johna

[object Object]
Ostatni zamach tak zwanego Państwa Islamskiego w Londynie miał miejsce w marcu 2017 rokutvn24/nagranie świadka
wideo 2/18

19-letni zwolennik tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) przyznał się w sądzie do planowania ataku terrorystycznego, który miał nastąpić podczas ubiegłorocznego koncertu Eltona Johna - podał portal BBC News.

Koncert miał miejsce 11 września ubiegłego roku, w rocznicę zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku na wieże WTC w Nowym Jorku. Pochodzący z zachodniego Londynu Haroon Syed przyznał się w czwartek w sądzie, że od kwietnia 2016 roku przygotowywał zamachy. Schwytano go po rozmowie, którą przeprowadził przez internet z tajnymi agentami brytyjskich służb.

Kupował broń i zbierał informacje

Nastolatek kupował w internecie m.in. materiały wybuchowe i zbierał informacje na temat gęsto zaludnionych miejsc w Londynie w celu przeprowadzenia masowego zamachu. Rozważał między innymi miejsce, w którym odbywał się koncert Eltona Johna. Wyrok w sprawie Syeda ma zapaść w czerwcu, po przeprowadzeniu badań psychiatrycznych. Brat zatrzymanego, 23-letni Nadir Syed, został w czerwcu ubiegłego roku skazany na dożywocie za planowanie w 2014 roku ataku w czasie Niedzieli Pamięci (Remembrance Sunday), upamiętniającej wkład brytyjskich żołnierzy i państw Wspólnoty Narodów w zwycięstwo w dwóch wojnach światowych.

Autor: arw//rzw/jb / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: