Ławrow odwiedzi Koreę Północną

"Jest duża szansa, że się nie uda". Co dalej ze spotkaniem Trump-Kim?
"Jest duża szansa, że się nie uda". Co dalej ze spotkaniem Trump-Kim?
Przemysław Kaleta | Fakty po południu
Przemysław Kaleta | Fakty po południuCo dalej ze spotkaniem Trump-Kim? (materiał "Faktów po Południu" z 23 maja)

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow uda się 31 maja do Korei Północnej - poinformowała w środę agencja Kyodo, powołując się na rosyjski dziennik "RBK". Gazeta cytuje źródło w rosyjskiej dyplomacji.

Choć szczegóły tej wizyty są na razie nieznane, Kyodo zauważa, że możliwe, iż Ławrow spotka się ze swoim odpowiednikiem Ri Jong Ho i przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Szefowie dyplomacji obu państw rozmawiali w kwietniu w Moskwie. Po rozmowach Ławrow mówił o możliwości spotkania w bliskiej przyszłości prezydenta Rosji Władimira Putina z Kim Dzong Unem. Poinformował wówczas również, że na zaproszenie Ri pojedzie do Pjongjangu.

Planowany szczyt Trump-Kim

Jednocześnie na 12 czerwca w Singapurze planowane jest historyczne spotkanie Kima z Donaldem Trumpem. Amerykański prezydent chce nakłonić Kim Dzong Una do likwidacji północnokoreańskiego programu budowy broni nuklearnej i balistycznej. Pjongjang jednak zagroził zerwaniem szczytu ze względu na wspólne ćwiczenia wojskowe USA i Korei Południowej, a sam Trump przyznał we wtorek, że do tego spotkania może nie dojść.

Autor: js//kg / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP