NASA pokazała pierwszy film z lądowania na Marsie. "Marzyliśmy o tym od lat"

Źródło:
PAP
Pierwszy film ukazujący lądowanie łazika planetarnego Perseverance
Pierwszy film ukazujący lądowanie łazika planetarnego Perseverance
wideo 2/2
Pierwszy film wideo, ukazujący lądowanie na Marsie łazika planetarnego Perseverance

W poniedziałek wieczorem NASA opublikowała pierwszy film ukazujący lądowanie na Marsie łazika planetarnego Perseverance. Maszyna osiadła na powierzchni Czerwonej Planety cztery dni temu. Na Ziemię dotarły także pierwsze nagrania dźwiękowe z Marsa.

Nieco ponad trzyminutowy film ukazuje obrazy z kilku kamer, umieszczonych w różnych miejscach modułu przelotowego, po jego wejściu w atmosferę Marsa. Jedna pokazuje rozkładanie się spadochronu hamującego kapsułę z łazikiem, druga, znajdująca się pod Perseverancem, ukazuje zbliżającą się marsjańską powierzchnię, a dwa inne ujęcia pokazują łazika, zawieszonego na linach pod specjalną platformą lądującą i stopniowo osadzanego na ziemi.

- To pierwszy raz, kiedy udało nam się uchwycić takie wydarzenie jak lądowanie na Marsie - powiedział na konferencji prasowej Michael Watkins, dyrektor Laboratorium Napędów Odrzutowych, w którym zbudowano łazik. - To naprawdę fantastyczne - dodał, nie ukrywając emocji. - Te zdjęcia i filmy są tym, o czym marzyliśmy od lat - podkreślił Allen Chen, który był odpowiedzialny w NASA za proces lądowania. - Posłużą one naszym zespołom do badań i lepszego zrozumienia, co dzieje się podczas takiego lądowania - dodał.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Pierwsze dźwięki"

Podczas wejścia w atmosferę Marsa, przy prędkości 20 tysięcy kilometrów na godzinę łazik był chroniony osłoną termiczną. Na filmie widać także moment oddzielenia się osłony od kapsuły transportującej Perseverance'a. Na Ziemię przesłany został także pierwszy plik audio z odgłosami z lądowania. Dźwięk został nagrany dzięki dwóm mikrofonom, umieszczonym na łaziku, co jest zupełną nowością w dotychczasowych misjach na Marsa.

W klipie słychać metaliczne dźwięki wydawane przez łazik, ale też wyraźnie słyszalny jest marsjański wiatr. - Tak, właśnie usłyszeliście podmuch wiatru na powierzchni Marsa, przechwycony przez mikrofon i wysłany na Ziemię - oświadczył Dave Gruel, odpowiedzialny w NASA za sprzęt kosmiczny.

Dodał, że są to "pierwsze dźwięki zarejestrowane na powierzchni Marsa".

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP