Świat

Po 43 latach Kuba ma znów premiera. Został nim "wrażliwy politycznie" architekt

Świat


56-letni Miguel Marrero został w sobotę wybrany premierem Kuby. Stanowisko szefa rządu zostało przywrócone po 43 latach na podstawie zmian, jakie w konstytucji kraju przyjęto w kwietniu. Prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel, przedstawiając kandydaturę Marrero w parlamencie, mówił między innymi o jego "wrażliwości politycznej i wierności partii oraz rewolucji".

56-letni Manuel Marrero, architekt z wykształcenia, był od 2004 r. ministrem turystyki w rządzie, na którego czele stał obecny prezydent kraju Miguel Diaz-Canel, który objął to stanowisko w październiku tego roku.

Kandydatura Marrero "została pieczołowicie rozpatrzona przez Biuro Polityczne Partii Komunistycznej i zyskała jego aprobatę" - zapewnił prezydent.

Jak mówił, przywrócenie zlikwidowanego przez Fidela Castro w 1976 r. stanowiska premiera jest zgodne z nowelizacją konstytucji, która przewiduje rozszerzenie kompetencji prezydenta. Głowa państwa ma nie tylko prawo naznaczać i dymisjonować ministrów i urzędników pełniących kluczowe funkcje w państwie, ale także kontrolować pracę gubernatorów w prowincjach. - W tym zaś, co dotyczy prac gabinetu ministrów, szef państwa (prezydent - red.) powinien być wspomagany przez premiera rządu - przypomina w swym komentarzu Agence France Presse.

Premier Marrero

Marrero rozpoczynał karierę w latach 90. jako szef powiązanej z kubańskimi siłami zbrojnymi grupy Gaesa, specjalizującej się w usługach hotelarskich i ściśle współpracującej z kontrahentami zagranicznymi m.in. z francuską firmą budowlaną Bouygues. Chociaż jest członkiem partii komunistycznej, to jednak nigdy nie wchodził w skład Politbiura, co jest pewną nowością i sygnałem pokoleniowej zmiany w rzeczywistości kubańskiej - pisze agencja AFP.

Prezydent Diaz-Canel, przemawiając w Zgromadzeniu Narodowym, które zbiera się każdego roku na dwóch sesjach: wiosennej i zimowej, mówił o "skromności, uczciwości, umiejętnościach organizatorskich, wrażliwości politycznej i wierności partii oraz rewolucji, którymi odznacza się Manuel Marrero".

Ostatnim premierem był Fidel Castro

Agencja AFP zwraca uwagę na fakt, że od objęcia przez prezydenta Diaz-Canela najwyższego urzędu w kwietniu 2018 r. większość stanowisk ministerialnych została obsadzona według nowego klucza. Przywrócenie funkcji premiera rządu jest zwieńczeniem tych zmian personalnych.

Poprzednim premierem był w latach 1959-1976 szef rządu rewolucyjnego Fidel Castro, z którego inicjatywy stanowisko to zostało zlikwidowane, a on sam stał się prezydentem i zarazem szefem gabinetu ministrów.

Zgromadzenie Narodowe Władzy Ludowej zostało wyłonione w wyborach, jakie odbyły się 11 marca 2018 r. Wszystkie 605 mandatów zdobyli kandydaci Komunistycznej Partii Kuby.

Autor: MP/tr / Źródło: PAP