Świat

"Paraliż może dotrzeć do serca". Brat Benedykta XVI po raz pierwszy tak otwarcie o zdrowiu papieża

Świat

Benedykt XVI mieszka w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich
Benedykt XVI mieszka w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach WatykańskichFakty po południu
wideo 2/6

Emerytowany 90-letni papież Benedykt XVI cierpi na postępujący paraliż, który może dotrzeć do serca - ujawnił w wywiadzie jego starszy brat ksiądz Georg Ratzinger. Rozmowę, opublikowaną przez pismo "Neue Post", przytoczono na niemieckiej stronie mediów Watykanu.

Po raz pierwszy, jak zauważają watykaniści, 94-letni brat papieża Ratzingera tak otwarcie i dokładnie mówi o jego chorobie, dając do zrozumienia, że sytuacja jest poważna. Jednak już wcześniej, przypomina się, w jego publicznych wypowiedziach pojawiały się pewne alarmistyczne tony.

Ksiądz Georg Ratzinger mówiąc o paraliżu wyjaśnił, że z powodu choroby Benedykt XVI musi poruszać się na wózku inwalidzkim.

"Obaj mamy to wielkie pragnienie"

- Najbardziej niepokojące jest to, że paraliż może dotrzeć aż do jego serca i to może się szybko skończyć - dodał brat emerytowanego papieża w wywiadzie opublikowanym w dniach piątej rocznicy historycznej rezygnacji papieża, którą tłumaczył wówczas brakiem sił i zdrowia.

Mieszkający w Ratyzbonie brat Benedykta XVI wyznał: - Modlę się każdego dnia, prosząc Boga, o łaskę dobrej śmierci, w dobrym momencie, dla mnie i dla mojego brata.

- Obaj mamy to wielkie pragnienie - podkreślił.

Ks. Ratzinger powiedział także, że codziennie rozmawiają przez telefon i że tradycyjnie zamierza przyjechać do Watykanu, gdzie mieszka brat, z okazji jego urodzin, przypadających 16 kwietnia. - Ale to dużo czasu. Kto wie, co wydarzy się do tego momentu – zaznaczył.

"Ukryty dla świata"

Wywiad, nagłośniony przez włoskich watykanistów, ukazał się tydzień po tym, jak w liście do publicysty dziennika "Corriere della Sera" emerytowany papież napisał między innymi: "Wzruszyło mnie to, że wielu czytelników Pana gazety pragnie wiedzieć, jak spędzam ten ostatni okres mego życia".

- Mogę tylko powiedzieć, że w powolnym zmniejszaniu się sił fizycznych wewnętrznie pielgrzymuję do Domu – wyznał.

Dodał również: "To wielka łaska dla mnie, że jestem otoczony na tym ostatnim odcinku drogi, niekiedy trochę męczącym, przez taką miłość i dobroć, jakich nie mógłbym sobie wyobrazić".

Benedykt XVI mieszka w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich. W chwili abdykacji zapowiedział, że będzie żył "ukryty dla świata".

Na zaproszenie swego następcy Franciszka brał udział w ważnych wydarzeniach w Kościele: w konsystorzach, inauguracji Roku Świętego, kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Od dłuższego czasu nie pokazuje się publicznie. Przyjmuje natomiast wizyty w swym domu. Odwiedza go również Franciszek.

Autor: MR//plw / Źródło: PAP