"Kroki milowe" UE na wschód. Umowy stowarzyszeniowe z Ukrainą, Gruzją, Mołdawią


Unia Europejska i Ukraina podpisały w piątek na marginesie unijnego szczytu w Brukseli drugą część umowy stowarzyszeniowej, dotyczącą utworzenia strefy wolnego handlu, współpracy w dziedzinie gospodarki oraz wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. W czasie szczytu podpisano również umowy stowarzyszeniowe z Gruzją i Mołdawią.

Podpisy pod dokumentem złożyli najpierw prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, szefowie Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, a następnie do podpisywania umowy przystąpili zebrani w Brukseli przywódcy 28 państw UE. - Cóż za wspaniały dzień! Być może najważniejszy dzień dla mojego kraju od czasu uzyskania niepodległości - powiedział Poroszenko w trakcie uroczystości. - W ciągu ostatnich miesięcy Ukraina zapłaciła najwyższą cenę z możliwych za to, by spełnił się europejski sen - dodał.

Pierwszą, polityczną część umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina podpisano już w marcu, co było gestem wsparcia dla władz w Kijowie w czasie zaostrzających się napięć z Rosją i kryzysu politycznego. Porozumienie o wolnym handlu z Ukrainą (DCFTA), będące najważniejszą częścią umowy stowarzyszeniowej, otworzy unijny rynek dla Ukrainy poprzez stopniowe znoszenie ceł i kwot oraz poprzez harmonizację prawa i norm w różnych sektorach m.in. środków fitosanitarnych. Ukraina i UE wyeliminują odpowiednio 99,1 i 98,1 proc. ceł pod względem wartości handlu.

Jak na podpisanie umowy stowarzyszeniowej zareagował Kijów?
Jak na podpisanie umowy stowarzyszeniowej zareagował Kijów? tvn24

"To nie są zwykłe umowy. To kroki milowe"

Umowy stowarzyszeniowe z UE podpisały również Gruzja i Mołdawia. Są one uważane za swego rodzaju program reform, jakie powinny przeprowadzić Mołdawia i Gruzja, aby zbliżyć swoje standardy do tych obowiązujących w Unii. Nie zawierają one jednak obietnicy przyjęcia obu państw do UE w przyszłości. Najważniejsze części umów stowarzyszeniowych to zapisy porozumienia o utworzeniu strefy wolnego handlu. - To nie są umowy, jak każda inna. To kroki milowe w historii naszych relacji i historii całej Europy - powiedział szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy podczas ceremonii podpisania porozumień.

Podpisy w pierwszej kolejności złożyli premierzy Gruzji Irakli Garibaszwili i Mołdawii Iurie Leanca oraz przewodniczący Rady Europejskiej Van Rompuy i Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Następnie do podpisywania dokumentów przystąpili przywódcy 28 państw UE.

Autor: kg//gak / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości