TVN24 | Świat

"Po raz pierwszy w historii stosunki dyplomatyczne zostały nawiązane przez Zoom"

TVN24 | Świat

Autor:
akw\mtom
Źródło:
PAP

Piszemy dziś historię, ustanawiamy stosunki dyplomatyczne pomiędzy Izraelem i Kosowem - ogłosili przedstawiciele obydwu państw, które oficjalnie znormalizowały wzajemne relacje. Uroczystość odbyła się przez internet.

Izrael od sierpnia 2020 roku znormalizował swoje stosunki ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem, Sudanem i Marokiem, jednak kraje te nie uznały Jerozolimy jako stolicy Izraela.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO NA TVN24 GO

W ramach wymiany wzajemnego uznawania Izrael oficjalnie uznał w poniedziałek Kosowo, byłą serbską prowincję, która w 2008 roku ogłosiła niepodległość, jako niezależne państwo, uznawane przez większość krajów zachodnich. Niepodległości Kosowa, w przeważającej większości muzułmańskiego państwa, nie uznała Serbia, Rosja i Chiny.

"Po raz pierwszy w historii stosunki dyplomatyczne zostały nawiązane przez Zoom"

- Piszemy dziś historię, ustanawiamy stosunki dyplomatyczny pomiędzy Izraelem i Kosowem. Po raz pierwszy w historii stosunki dyplomatyczne zostały nawiązane przez Zoom - skomentował szef dyplomacji izraelskiej Gabi Aszkenazi.

Kosowo uznało jednocześnie Jerozolimę za stolicę Izraela, gdzie w najbliższych miesiącach otworzy swą misję dyplomatyczną.

- Dziś Izrael staje się 117. krajem uznającym Kosowo za kraj niezależny i suwerenny - podała szefowa kosowskiego MSZ Meliza Haradinaj-Stublla.

Autor:akw\mtom

Źródło: PAP