Trump zapowiada wstrzymanie imigracji w obronie miejsc pracy "wspaniałych amerykańskich obywateli"

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział, że podpisze rozporządzenie wykonawcze tymczasowo zawieszające imigrację do Stanów Zjednoczonych. Powodem jest epidemia COVID-19. Prezydent USA nie sprecyzował, kiedy przepisy mają wejść w życie.

Donald Trump argumentował w poniedziałek na Twitterze swoją decyzję "koniecznością ochrony miejsc pracy naszych wspaniałych amerykańskich obywateli".

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Zawieszenie imigracji stanowiłoby poszerzenie obowiązującego zakazu przyjazdu do USA z większości państw europejskich, Chin, Kanady, Meksyku oraz Iranu - ocenia portal The Hill.

Prezydent nie przekazał, kiedy ograniczenie imigracji miałoby wejść w życie, jak długo by obowiązywało oraz jaki byłby jego dokładny zakres. Decyzja Trumpa - jak wskazują media - z pewnością spotka się z ostrą krytyką Demokratów, którzy zarzucają mu, że wykorzystuje epidemię i politykę migracyjną do własnych celów politycznych.

Epidemia COVID-19 w Stanach Zjednoczonych spowodowała bezprecedensowy krach na rynku pracy. Od początku epidemii po zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się już ok. 21,7 mln Amerykanów. W Wielkim Tygodniu w USA przybyło 5,2 mln takich osób.

Według analityków banku Goldman Sachs pod koniec maja w USA może być nawet 37 mln bezrobotnych. Po recesji - jak wskazuje większość ekspertów - gospodarka Stanów Zjednoczonych ma się odbić. Liczby wniosków o zasiłek przewyższają jednak prognozy analityków.

Autor:tas

Źródło: PAP