Obowiązek noszenia maseczek w całych Niemczech, dziesiątki tysięcy nowych bezrobotnych w Bułgarii

Źródło:
PAP, Reuters
Naukowcy pracują nad lekiem i szczepionką na COVID-19
Naukowcy pracują nad lekiem i szczepionką na COVID-19tvn24
wideo 2/21
Naukowcy pracują nad lekiem i szczepionką na COVID-19tvn24

Koronawirus na świecie potwierdzono u ponad 2,6 miliona osób. Po decyzji ostatniego kraju związkowego - Bremy, od poniedziałku na terenie całych Niemiec obowiązkowe będzie noszenie maseczek. W Bułgarii od 13 marca, kiedy w kraju wprowadzono stan nadzwyczajny, zarejestrowało się ponad 82 tysiące nowych bezrobotnych. Rekordowo niski odsetek pozytywnych testów na koronawirusa odnotowano na Litwie. Jak świat walczy z koronawirusem?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 23:05

    Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia relacji w czwartek. Spokojnego wieczoru i dobranoc.

  • 22:56

    Walia: Słynny piłkarz Gareth Bale przekazał 500 tysięcy funtów szpitalowi w Cardiff, w którym 30 lat temu przyszedł na świat. Chce wspomóc tę placówkę w walce z pandemią COVID-19.

    - Uniwersytecki Szpital Walii zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. Tutaj się urodziłem. On zawsze wspierał moich przyjaciół, moją rodzinę i naszą społeczność – powiedział zawodnik Realu Madryt w specjalnym nagraniu wideo.

    - Wykonujecie wspaniałą pracę i bardzo wam za to dziękuję – dodał kapitan reprezentacji Walii. Podziękował również "całemu NHS" (National Health Service), czyli brytyjskiej służbie zdrowia.

  • 22:50

    USA: Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio przedstawił swój plan "ostatecznego zwalczenia" koronawirusa w mieście. Mają temu służyć testy wykrywające koronawirusa, prowadzone przez specjalne ośrodki w najbardziej dotkniętych epidemią dzielnicach.

    Projekt ma zainaugurować w piątek otwarcie trzech ośrodków testowych koronawirusa, zlokalizowanych w pobliżu obszarów, gdzie znajdują się mieszkania komunalne, z których korzysta ponad 400 tysięcy osób.

    Ośrodki będą się mieścić w Crown Heights na Brooklynie, Mott Haven w Bronksie oraz w południowo-wschodniej części Manhattanu. Mieszkańcy tych okolic zostali szczególnie dotknięci epidemią. - Chcemy zrobić więcej, aby pomóc im przetrwać ten kryzys - oznajmił de Blasio.

    Nowy Jork jest epicentrum COVID-19 w Stanach Zjednoczonych

  • 22:32

    Włochy: Ślady materiału genetyczego koronawirusa stwierdzono w ściekach w Mediolanie i Rzymie - poinformował włoski Instytut Zdrowia. Zapewniono, że nie ma żadnego zagrożenia dla ludzi. Podobnego odkrycia dokonano wcześniej w Paryżu.

  • 22:17

    Turcja: Liczba ofiar śmiertelnych wśród osób zakażonych koronawirusem wzrosła w ciągu ostatniej doby o 117, łącznie do 2376 - poinformował minister zdrowia Fahrettin Koca.

    W tym samym czasie zarejestrowano kolejne 3083 potwierdzone przypadki zakażenia, co zwiększyło ich całkowity bilans do 98 674. Pod względem liczby wykrytych nosicieli koronawirusa Turcję wyprzedzają tylko USA, Hiszpania, Włochy, Francja, Niemcy i Wielka Brytania.

    Turcja walczy z koronawirusem

  • 22:01

    WHO: Dyrektor generalny Światowej Organizację Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył, że wiele krajów w Afryce i Ameryce Łacińskiej jest dopiero na "wstępnym etapie epidemii".

    "Nie łudźmy się, czeka nas długa droga. Wirus pozostanie z nami na długi czas" Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus

  • 21:35

    Szwecja: Sezon piłkarski ma się rozpocząć 14 czerwca z udziałem kibiców, którzy mimo pandemii COVID-19 byliby wpuszczani na stadiony – ogłosiła tamtejsza ekstraklasa Allsvenskan.

    Decyzję podjęły 32 kluby dwóch najwyższych szczebli rozgrywkowych. Pierwotnie ekstraklasa miała ruszyć 4 kwietnia.

  • 21:18

    Rosja: Moskwa może potrzebować 30 tysięcy miejsc w szpitalach dla osób zakażonych koronawirusem, a więc maksymalnej liczby, jaka może zostać rozmieszczona na terenie miasta - ocenił mer rosyjskiej stolicy Siergiej Sobianin.

    Mer poinformował, że obecnie funkcjonuje w Moskwie 16 tys. miejsc szpitalnych, a w najbliższy poniedziałek będzie ich 20 tysięcy. - Widzimy, że najprawdopodobniej będziemy potrzebować wszystkich 30 tysięcy miejsc, czyli tego, co maksymalnie możemy akumulować na terytorium miasta - powiedział mer. Zastrzegł, że ta sytuacja powstanie, jeśli utrzyma się obecne tempo wzrostu zachorowań, które ocenił jako "niekrytyczne".

  • 21:00

    Unia Europejska: Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oświadczył na konferencji prasowej, że "to nie czas, by obwiniać kogokolwiek za pandemię COVID-19". To odpowiedź na prośbę Australii o poparcie dla dochodzenia w sprawie przyczyn wybuchu pandemii.

    "Priorytetem musi być stawienie czoła pandemii, ratowanie życia i powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. Pandemię pokonamy tylko dzięki globalnym wysiłkom i współpracy, a współpracy tej nie można narażać, obwiniając jednego lub drugiego o pochodzenie pandemii." Josep Borrell

  • 20:53

    Irlandia: W ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło 49 osób, wskutek czego liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 769.

    To drugi co do wielkości dobowy bilans zmarłych w ciągu jednej doby - wyższy był tylko w poniedziałek, gdy poinformowano o 77 ofiarach śmiertelnych, ale uwzględniał on pewną liczbę zgonów z poprzednich dni, w których z opóźnieniem potwierdzono, że przyczyną był koronawirus.

  • 20:44

    Hiszpania: Rząd wspólnoty autonomicznej Madrytu zamknął prowizoryczną kostnicę dla ofiar śmiertelnych koronawirusa, która działała od blisko miesiąca na lodowisku w stołecznym Pałacu Lodu.

    Jak poinformowała premier regionu Madrytu Isabel Diaz Ayuso, od 24 marca umieszczono tam 1146 ciał osób zmarłych wskutek COVID-19.

  • 20:19

    Francja: Resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby w szpitalach i domach pomocy zmarły 544 osoby zakażone koronawirusem.

    Łączna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w kraju wynosi 21 340.

    Francja walczy z koronawirusem

  • 20:14

    Bośnia i Hercegowina: Trybunał Konstytucyjny, który jest obecnie najwyższą instancją sądową tego państwa, uznał w środę wprowadzony tam zakaz wychodzenia z domu w związku z zagrożeniem koronawirusem za sprzeczny z konstytucją.

    W efekcie rozpatrzenia skargi, złożonej przez grupę mieszkańców z autonomicznej bośniacko-chorwackiej części państwa, Trybunał orzekł, że obowiązujący w całej Bośni i Hercegowinie, na razie do końca kwietnia, zakaz przebywania na wolnym powietrzu osób w wieku ponad 65 lat i poniżej 18 lat narusza prawo obywateli do swobodnego poruszania się, co gwarantuje im również Europejska Konwencja Praw Człowieka.

  • 20:00

    Bułgaria: Minister pracy i polityki socjalnej Denica Saczewa poinformowała, że od 13 marca, kiedy w kraju wprowadzono stan nadzwyczajny i zamknięto wiele firm, zarejestrowano ponad 82 tysiące nowych bezrobotnych.

    Największe straty w wyniku kryzysu w Bułgarii odnotowuje turystyka, która w poprzednich latach miała około 15 procent udziału w PKB. Według danych resortu pracy jedna trzecia firm, które dostały państwową pomoc na rzecz zachowania zatrudnienia, należy do branży turystycznej i gastronomii.

  • 19:57

    Niemcy: Brema, jako ostatni niemiecki kraj związkowy, ogłosiła wprowadzenie od poniedziałku obowiązku noszenia maseczek ochronnych ze względu na pandemię COVID-19.

    Władze Bremy mają przegłosować odpowiednie przepisy w piątek. Tak, jak w większości pozostałych krajów związkowych obowiązek zakrywania ust i nosa ze względu na pandemię COVID-19 zacznie obowiązywać od poniedziałku 27 kwietnia i będzie dotyczył sklepów oraz środków transportu publicznego.

    Niemcy walczą z pandemią

  • 19:40

    Unia Europejska: Państwa członkowskie przyjęły przepisy zmieniające zasady wykorzystania środków z polityki spójności, tak by łatwiej było je wydawać na cele związane z walką z pandemią COVID-19. Stolice nie będą musiały zwracać niewykorzystanych funduszy, ani wnosić własnego wkładu do projektów.

    Zaakceptowane w środę regulacje oznaczają, że na radzenie sobie ze skutkami pandemii państwa UE mogą skierować wszystkie rezerwy funduszy strukturalnych na 2020 rok. Stolice mogą utrzymać realizacje bieżących celów lub zdecydować się na inwestycje w opiekę zdrowotną, wspierać borykające się z problemami małe i średnie firmy oraz finansować programy pracy tymczasowej.

  • 19:27

    Portugalia: Podczas ostatniej doby liczba zmarłych na COVID-19 wzrosła o 23 nowe przypadki. Łącznie śmierć wskutek zakażenia SARS-CoV-2 poniosło już 785 osób.

  • 19:07

    Włochy: Bramkarz Atalanty Bergamo Marco Sportiello znów miał pozytywny wynik badania na obecność koronawirusa w organizmie - poinformowała "La Gazzetta dello Sport". 27-letni piłkarz zakaził się nim już ponad miesiąc temu.

    Pierwszy test Sportiello przeszedł 20 marca, a cztery dni później poinformowano, że dał on wynik pozytywny. Zawodnik czuje się dobrze i ma tylko łagodne objawy, ale będzie musiał pozostać w izolacji i nie wiadomo, kiedy będzie mógł wznowić treningi.

    Sportiello jest jedynym piłkarzem Atalanty z potwierdzoną chorobą COVID-19.

  • 19:01

    USA: Epidemia COVID-19 wpływa na notowania prezydenta Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych. W pierwszych tygodniach poparcie dla amerykańskiego przywódcy rosło, ale z biegiem czasu - jak wskazują sondaże - coraz mniej obywateli pozytywnie ocenia działania prezydenta.

    Jeszcze w połowie marca ośrodek badań Instytut Gallupa informował o rekordowo wysokim poparciu dla Trumpa. Średnio od objęcia przez niego urzędu wynosiło ono około 40 procent, a po wybuchu kryzysu związanego z epidemią sięgnęło 49 procent.

    Notowania Trumpa spadły, gdy Amerykanie zaczęli mocniej odczuwać skutki epidemii i spowodowanego nim kryzysu gospodarczego. Opublikowany w weekend sondaż Instytutu Gallupa wskazuje, że poparcie dla prezydenta USA zmalało od ostatniego badania o 6 punktów procentowych do 43 procent.

    Donald Trump

  • 18:57

    Polska: PZPN i Ekstraklasa SA robią co mogą, żeby uratować sezon najwyższej polskiej ligi piłkarskiej, który zatrzymał się po 26 kolejkach z powodu koronawirusa. Do tej pory spekulowano, że drużyny wznowią rozgrywki na przełomie maja i czerwca. Konkretów brakowało. Teraz okazuje się, że wstępny termin powrotu jest już ustalony - 29-31 maja.

  • 18:51

    Ukraina: Pustelnia Gołosiejewska w Kijowie została zamknięta po wykryciu tam w ciągu poprzedniej doby 12 przypadków zakażenia koronawirusem. To trzeci klasztor w Kijowie zamknięty z powodu COVID-19.

    - W klasztorze odbywa się teraz dezynfekcja wszystkich pomieszczeń. Zamykamy go na kwarantannę - przekazał mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko na konferencji prasowej.

    Ten męski klasztor znajduje się w jurysdykcji Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.

  • 18:34

    Hiszpania: Pacjentom chorym na COVID-19 bardzo często towarzyszą zmiany na skórze stóp. Problemy dermatologiczne u zakażonych koronawirusem dotyczą przede wszystkim młodych osób – twierdzą hiszpańscy lekarze, z którymi rozmawiał madrycki dziennik "El Pais" oraz radio Cope.

    Według specjalistów problemy dermatologiczne są prawdopodobnie objawem zachorowania na COVID-19. Wskazują oni na liczne przypadki "purpurowych zmian" na skórze stóp.

  • 18:27

    Włochy: Obrona Cywilna poinformowała, że w ciągu ostatniej doby zmarło 437 osób zakażonych koronawirusem. Łączny bilans zmarłych w ciągu dwóch miesięcy epidemii wzrósł do 25 085.

    Liczba potwierdzonych dotąd przypadków koronawirusa w kraju wynosi 187 tysięcy.

  • 18:21

    USA: Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował, że w ciągu ostatnich 24 godzin na COVID-19 zmarły tam 474 osoby. Dzień wcześniej bilans ofiar śmiertelnych wyniósł 482.

    Łączna liczba chorych hospitalizowanych z powodu COVID-19 w stanie Nowy Jork spadła w środę poniżej 16 tysięcy.

  • 17:51

    Rumunia: Prezydent Klaus Iohannis poinformował, że Rumunia zniesie po 15 maja wprowadzony w związku z epidemią COVID-19 zakaz wychodzenia z domu bez istotnej potrzeby, ale towarzyszyć temu będzie obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych.

  • 17:33

    Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 135 przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 22 kolejnych ofiarach śmiertelnych.


  • 17:13

    Polska: Prezydent Andrzej Duda odbył półgodzinną rozmowę w formie wideokonferencji z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergirm. Jak poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, rozmowa dotyczyła zadań i działań NATO w dobie pandemii COVID-19.

    Przywódcy potwierdzili, że pandemia nie ma wpływu na zdolności do odstraszania i obrony NATO, więc Polska i inne kraje NATO mogą czuć się w pełni zabezpieczone.

  • 16:58

    Belgia: W Oostduinkerke w belgijskiej Flandrii 103-letnia kobieta pokonała infekcję koronawirusową - informuje serwis telewizji VRT.

    Na COVID-19 zachorowała w ośrodku rekonwalescencyjnym, gdy wracała do zdrowia po operacji stawu kolanowego.

  • 16:49

    Francja: Koncern samochodowy Renault zaczął wznawiać działalność produkcyjną, która została przerwana 16 marca w ramach walki z epidemią COVID-19.

    - Wznowienie (działalności - red.) zostanie przeprowadzone w sposób nadzwyczaj stopniowy, z udziałem ograniczonej liczby personelu, który będzie sukcesywnie zwiększany, aby można było zweryfikować prawidłowe stosowanie tzw. protokołu sanitarnego - wyjaśnił dyrektor ds. zasobów ludzkich Renault Tristan Lormeau podczas telekonferencji z dziennikarzami.

  • 16:33

    Polska: Ministerstwo Zdrowia na Twitterze przedstawiło liczby dotyczące diagnostyki pod kątem koronawirusa:

  • 16:16

    Wielka Brytania: Rząd podtrzymuje cel, jakim jest przeprowadzanie do końca kwietnia 100 tysięcy testów na obecność koronawirusa dziennie - oznajmił w Izbie Gmin zastępujący premiera Borisa Johnsona minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

    Dominic Raab zastępuje Borisa Johnsona

  • 16:06

    Litwa: Rząd przedłużył o kolejne dwa tygodnie kwarantannę z powodu szerzenia się koronawirusa. Obostrzenia będą obowiązywać do 11 maja. Są jednak coraz bardziej łagodzone.

    Już od czwartku zostanie wznowiona praca wszystkich sklepów, również tych znajdujących się w dużych centrach handlowych. Częściowo zostaną otwarte targowiska.

    Od poniedziałku rozpoczną działalność ogródki kawiarniane, muzea, biblioteki i zakłady fryzjerskie. Zostaną otwarte parki, ogrody zoologiczne, a sportowcy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich wznowią treningi.

    W miejscach publicznych nadal będą obowiązywały nakaz noszenia maseczek ochronnych i przestrzeganie odległości między ludźmi.

  • 15:54

    Wielka Brytania: O 759 wzrosła liczba zmarłych z powodu koronawirusa w ciągu ostatniej doby. Resort zdrowia podał, że liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w Wielkiej Brytanii wynosi łącznie 18 100.

  • 15:48

    Holandia: W ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarło 138 osób, a od początku pandemii już 4054. Potwierdzono też prawie 35 tysięcy przypadków infekcji koronawirusem - poinformował Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

    Od wtorku wykryto 708 nowych zakażeń. Instytut zaznacza jednak, że rzeczywista liczba infekcji jest prawdopodobnie wyższa, gdyż nie wszystkie osoby z objawami są poddawane testom.

  • 15:31

    Polska: Spółka PLL LOT wdraża nadzwyczajne działania, by przetrwać kryzys wywołany epidemią COVID-19. Wśród nich są niższe wynagrodzenia, wstrzymane inwestycje oraz negocjacje z leasingodawcami ws. zoptymalizowania kontraktów za samoloty.

    "COVID-19 spowodował największy kryzys w ponad 100-letniej historii lotnictwa cywilnego. By go przetrwać wdrażamy nadzwyczajne rozwiązania. Przede wszystkim wstrzymane zostały inwestycje, które nie są niezbędne dla kontynuacji działalności spółki." Rzecznik prasowy LOT-u Michał Czernicki

  • 15:22

    Szwajcaria: Tenisista Roger Federer wezwał do połączenia zarządzającej męskimi turniejami tenisowymi organizacji ATP z WTA, która odpowiada za rywalizację kobiet.

    Miałoby to pomóc dyscyplinie w pokonaniu finansowego kryzysu, wywołanego przez pandemię COVID-19.

    Roger Federer

  • 15:10

    Azja Południowo-Wschodnia: Ponad tysiąc osób zakaziło się koronawirusem w ciągu ostatniej doby w Singapurze. Stwierdzono tam jak dotąd najwięcej zakażeń w regionie Azji Południowo-Wschodniej.

    Najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano w Indonezji, w ciągu ostatniej doby zmarło tam 19 chorych. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju to 635.

  • 14:38

    Litwa: W ciągu ostatniej doby stwierdzono rekordowo niski odsetek pozytywnych wyników testów na koronawirusa: ok. 0,3 proc. wykonanych testów – poinformował w środę minister zdrowia Aurelijus Veryga. Ogólna liczba zakażeń w kraju wynosi 1370, a zmarło 38 osób.

    Ministerstwo zdrowia poinformowało w środę, że dzień wcześniej w kraju wykonano rekordową liczbę testów – 6040. Pozytywny wynik uzyskano w 20 przypadkach.

  • 14:09

    Niemcy: Firma Biontech z Moguncji będzie mogła przeprowadzić badania kliniczne szczepionki przeciwko koronawirusowi na grupie zdrowych wolontariuszy. Instytut im. Paula Ehrlicha (PEI) poinformował w środę o udzieleniu pierwszej zgody na tego rodzaju badania w Niemczech.

    To czwarte pozwolenie wydane na świecie – zaznaczył przedstawiciel PEI.

    W pierwszej fazie testów, na które zostało udzielone pozwolenie, weźmie udział około 200 zdrowych dorosłych w wieku od 18 do 55 lat. Badania mają na tym etapie wykazać, czy szczepionka jest bezpieczna i czy nie powoduje żadnych uszczerbków na zdrowiu.

  • 13:52

    Szwajcaria: Liczba osób zakażonych, które zmarły, wzrosła do 1217. Łącznie wykryto 28 268 przypadków zakażenia koronawirusem. Wzrost liczby nowych przypadków spowolnił w ostatnich dniach, pozwalając rządowi na zniesienie części restrykcji od 27 kwietnia.

  • 13:50

    Indonezja: Gubernator stolicy, Dżakarty, powiedział w środę, że przedłuży ograniczenia społeczne na dodatkowy miesiąc do 22 maja, a także zapewni, aby mieszkańcy modlili się w domu podczas ramadanu, muzułmańskiego miesiąca postu, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

  • 13:40

    W 2020 roku świat będzie zmagać się nie tylko z pandemią COVID-19, ale i "pandemią głodu" - ostrzegł szef Światowego Programu Żywnościowego ONZ (WFP) David Beasley. Jak dodał, skutki ekonomiczne pandemii głodu mogą pochłonąć więcej ofiar niż sam wirus.

    Jak stwierdził we wtorkowym wystąpieniu podczas wirtualnej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ, analiza WFP wykazuje, że skrajny głód może odczuwać w tym roku 265 mln ludzi na całym świecie - o 130 mln więcej niż w roku ubiegłym.

    Według szefa WFP już teraz 30 mln ludzi jest zdanych na pomoc ONZ, aby przeżyć. W najgorszym prognozowanym scenariuszu klęska głodu może dotknąć ponad 30 państw. Beasley ostrzegł, że skutki ekonomiczne wywołane tą pandemią szczególnie dotkną najuboższych.

    Świat walczy z pandemią

  • 13:38

    Białoruś: 558 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu minionej doby – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Zmarły kolejne trzy zakażone osoby. Ogólna liczba zarejestrowanych infekcji to 7281, a zgonów - 58.

    Z informacji przekazanych przez resort wynika, że dotąd wyzdrowiało 769 zainfekowanych osób.

  • 13:29

    Francja: Rządowy plan otwierania szkół przewiduje, że po zakończeniu kwarantanny w związku z COVID-19 w maju do szkoły jako pierwsi wrócą uczniowie podstawówek. Część rodziców obawia się zakażenia koronawirusem, inni wskazują, że edukacja domowa nie przynosi efektów.

    Francuski minister edukacji Jean-Michel Blanquer zaproponował trwający trzy tygodnie 3-etapowy plan otwierania szkół, począwszy od 11 maja. W pierwszym tygodniu po zakończeniu kwarantanny do szkół wrócą uczniowie zerówek i ostatnich klas szkół podstawowych oraz najstarsze przedszkolaki. W drugim tygodniu naukę rozpoczną uczniowie szkół zawodowych oraz klasy 6, 3 i 1, a w trzecim tygodniu, tj. od 25 maja – pozostali uczniowie.

    Minister zalecił, aby klasy nie przekraczały 15 uczniów. Nauczycielom, którzy nie będą mogli podjąć pracy ze względów zdrowotnych, zalecono pracę zdalną.

  • 13:25

    Włochy: Naukowcy ze szpitala zakaźnego w Rzymie wyizolowali koronawirusa z łez pacjentki - poinformowano na łamach naukowego pisma Annals of Internal Medicine. Według badaczy oczy są nie tylko miejscem, przez które dostaje się wirus, ale i potencjalnym źródłem zakażeń.

    Jak wyjaśniła badaczka z rzymskiego szpitala Concetta Castilletti, odkrycie to wskazuje na konieczność stosowania dodatkowych środków ochrony w takich sytuacjach, jak badania okulistyczne, które dotąd uważano za relatywnie bezpieczne, jeśli chodzi o ryzyko zakażenia tym wirusem.

  • 13:19

    Wietnam: Premier Nguyen Xuan Phuc zgodził się w środę, aby złagodzić ogólnokrajowe ograniczenia związane z pandemią w większości części kraju - podały media państwowe.

  • 13:08

    Z przedstawionej we wtorek prognozy szwedzkich naukowców wynika, że w Sztokholmie szczyt nowych zakażeń koronawirusem minął prawdopodobnie w połowie kwietnia. Na początku maja nawet jedna trzecia mieszkańców stolicy może być już zainfekowana koronawirusem i w większości bezobjawowo przejdzie chorobę COVID-19.

    W Szwecji jedynym obostrzeniem wprowadzonym przez władze jest zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób

  • 13:03

    USA: Setki mieszkańców Karoliny Północnej protestowały we wtorek czasu miejscowego przy domu gubernatora Roya Coopera przeciw ograniczeniom, jakie zarządził w związku z epidemią COVID-19, w tym przeciw uderzającemu w gospodarkę nakazowi pozostania w domu.

    Eskortowani przez policję protestujący z transparentami przeszli ulicami w śródmieściu stolicy stanu, Raleigh, w tym ulicami otaczającymi rezydencję gubernatora. Zgromadzenie trwało około trzech godzin i miało pokojowy przebieg - relacjonuje agencja AP.

  • 12:48

    Belgia: 266 osób zmarło w ciągu ostatniej doby na skutek infekcji koronawirusem - poinformowało w środę krajowe centrum kryzysowe. W ciągu ostatnich 24 godzin kolejne 933 osoby uzyskały też pozytywny wynik testu na koronawirusa.

    Z 266 ofiar śmiertelnych 178 to osoby, które mieszkały w domach opieki dla osób starszych, 87 osób zmarło w szpitalach, a jedna osoba w innej lokalizacji.

    Od początku epidemii w Belgii zmarły 6262 zakażone koronawirusem osoby. Nieco ponad połowa zgonów miała miejsce w domach opieki.

    Do tej pory koronawirusa stwierdzono u 41 899 osób.

  • 12:33

    Iran: zmarły 94 kolejne osoby zakażone koronawirusem, łącznie zmarło 5391 osób. W kraju odnotowano 85996 przypadków zakażenia.

  • 12:30

    Ukraina: Rząd przedłuża restrykcje do 11 maja.

  • 12:18

    USA: Eksperci ostrzegają, że czeka nas jeszcze druga fala zakażeń, najprawdopodobniej jesienią i zimą. Dyrektor amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób (CDC) twierdzi, że drugi atak może być groźniejszy - z powodu nałożenia się zakażeń koronawirusem na grypę sezonową.

    Szef CDC dr Robert Redfield ostrzegł przed takim scenariuszem w rozmowie z "Washington Post”" Powiedział, że Stanom Zjednoczonym grozi kolejna fala zakażeń wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2. "Ten atak na nasz kraj, jaki nastąpi zimą, może być jeszcze trudniejszy od tego, z którym zmagamy się obecnie" – podkreślił.

    Druga fala pandemii może być trudniejsza do opanowania

  • 11:57

    Izolacja tylko w weekendy, certyfikaty odporności, obostrzenia uzależnione od wieku lub płci - to niektóre z rozwiązań, po jakie sięgają rządy w obliczu pandemii COVID-19. Zestawienie siedmiu spośród najbardziej oryginalnych strategii walki z koronawirusem SARS-CoV-2 przygotowała amerykańska stacja CNN.

    "Alternatywna strategia" walki z pandemią w Turcji

  • 11:27

    Białoruś: Mimo epidemii COVID-19 kraj przygotowuje się do ogólnokrajowego czynu społecznego, który odbędzie się w najbliższą sobotę. - Nie widzę powodów do przeniesienia czy odwołania – powiedział prezydent Alaksandr Łukaszenka.

    We wtorek prezydent Białorusi wyjaśnił, że ludzie i tak pracują w piątek, więc mogą przyjść do pracy także w sobotę.

    Ogólnokrajowy czyn społeczny, czyli "subotnik", odbywa się na Białorusi co roku i – podobnie jak w czasach sowieckich – w jego trakcie pracownicy zakładów i instytucji uczestniczą w różnych pracach społecznych, porządkowaniu przestrzeni publicznej, malowaniu płotów itp. Ci, którzy fizycznie nie biorą udziału w pracach, przekazują na wskazany przez państwo cel jednodniową wypłatę.

  • 11:20

    Hiszpania: 435 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby. Łącznie w kraju zmarło 21717 osób zakażonych i wykryto 208389 infekcji, z czego 4211 w ostatniej dobie.

  • 11:09

    Malezja: 50 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 5532. W kraju zmarła kolejna osoba, łącznie 93.

  • 11:06

    We Włoszech we wtorek liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem wzrosła do 142. W ciągu ostatniej doby w całym kraju z powodu COVID-19 zmarły 534 osoby. 2723 osoby wyleczono, co jest najlepszym dobowym wynikiem od początku epidemii.

    Włochy walczą z epidemią

  • 11:02

    Indonezja: 283 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, łącznie 7418. Zmarło kolejny 19 osób zakażonych, łącznie 635. 913 osób wyzdrowiało.

  • 10:56

    Korea Południowa: władze ogłosiły w środę projekt wytycznych "kwarantanny w życiu codziennym", czyli następnego etapu walki z epidemią COVID-19. Wśród zaleceń jest zwiększona troska o higienę i wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za prewencję w każdej instytucji.

    Model "kwarantanny w życiu codziennym" ma umożliwić mieszkańcom działalność gospodarczą i kontakty społeczne przy zachowaniu ostrożności. Ma zostać wprowadzony po rozluźnieniu zasad obecnej, bardziej rygorystycznej kampanii dystansowania społecznego, która została niedawno przedłużona do 5 maja.

    Dzień Ziemi w Korei Południowej

  • 10:51

    Filipiny: zmarło dziewięć kolejnych osób zakażonych koronawirusem, a także wykryto 111 nowych przypadków zakażenia. Łącznie zmarło 446 osób i odnotowano 6710 przypadków zakażenia. Wyzdrowiały 693 osoby.

  • 10:09

    Węgry: Rząd wprowadził kolejne ulgi podatkowe dla przedsiębiorstw, chcąc ograniczyć gospodarcze skutki pandemii COVID-19. Dekret w tej sprawie został opublikowany późnym wieczorem we wtorek w Monitorze Węgierskim.

  • 10:06

    Polska: 178 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarły trzy kolejne osoby zakażone. Łącznie zakażonych 10 034, zmarłych 404.

  • 10:04

    Ukraina: Minionej doby wykryto 467 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a 13 kolejnych osób chorych na COVID-19 zmarło - przekazał ukraiński resort ochrony zdrowia. Bilans zakażonych wzrósł do 6592, a zmarłych do 174. 424 osoby wyzdrowiały.

    Ogółem koronawirusem zakaziło się 431 dzieci i 1245 pracowników medycznych - powiedział na środowym briefingu minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

    W opublikowanym w środę wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina ukraiński premier Denys Szmyhal poinformował, że według szacunków Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w kraju oczekiwane są dwa szczyty zachorowań na COVID-19: pod koniec kwietnia i pomiędzy 3-8 maja.

    W związku z tym, jak zapowiedział, na posiedzeniu rządu co najmniej do 11 maja przedłużone zostanie obowiązywanie restrykcji związanych z epidemią. Obecnie obowiązujące ograniczenia wprowadzono do 24 kwietnia.

  • 9:39

    Rosja: 5236 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 57999. W ciągu ostatniej doby zmarło 57 osób zakażonych, łącznie 513.

  • 9:33

    Kraje, które żyły głównie z turystyki, tracą przez pandemię miliardy euro - dlatego nie brakuje pomysłów na jej odbudowę. Włosi myślą o ograniczeniu miejsc na plaży i dezynfekcji piasku. W Hiszpanii proponują dla turystów bransoletki identyfikacyjne w różnych kolorach dla osób wyleczonych z COVID-19, zdrowych i należących do grup ryzyka. W tym trudnym okresie stawiają też na turystykę lokalną. Materiał magazynu "Polska i Świat".

  • 9:29

    Hiszpania: Premier Pedro Sanchez powiedział w środę, że jego rząd planuje zacząć znosić ograniczenia związane z epidemią w drugiej połowie maja.

    Ograniczenia będą łagodzone powoli i stopniowo, aby zapewnić bezpieczeństwo - poinformował Sanchez podczas sesji parlamentarnej, gdzie poprosi ustawodawców o przedłużenie stanu wyjątkowego w kraju do 9 maja.

  • 9:27

    Singapur: 1016 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 10141.

  • 9:26

    Japonia: Dwa nowe skupiska zakażeń koronawirusem potwierdzono w środę w Japonii. 33 nowe infekcje wykryto na wycieczkowcu, który przechodzi obecnie naprawy w Nagasaki, a osiem przypadków zdiagnozowano wśród dzieci mieszkających w ośrodku opieki w Tokio.

    Włoski statek wycieczkowy Costa Atlantica, na którym pracują 623 osoby, od 29 stycznia przebywa w japońskim porcie. Na pokładzie nie ma pasażerów – informowały japońskie media. Władze Nagasaki zapowiedziały badania 57 osób z personelu, gdy u jednego z członków załogi wykryto zakażenie. U 33 z tych osób testy dały wynik dodatni, u 23 ujemny, a jedna wciąż oczekuje na ostateczny rezultat – przekazała agencja prasowa Kyodo.

    Tego samego dnia japońskie media poinformowały o wykryciu ośmiu zakażeń koronawirusem wśród podopiecznych domu dziecka w Tokio. Żadne z ośmiu zakażonych dzieci nie miało poważnych objawów choroby, takich jak gorączka – podało Kyodo. Testy mieszkających w ośrodku dzieci przeprowadzono, ponieważ 16 kwietnia wirusa wykryto u jednego z pracowników placówki.

  • 9:04

    Liczba zakażeń koronawirusem sięgnęła ponad 2,5 miliona przypadków na całym świecie. Najwięcej z nich pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Włoch. Sprawdź, co jeszcze mówią statystyki.

    Z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii zmarło już 17 tysięcy ludzi

  • 8:42

    Węgry: Dwanaście osób chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, a liczba zakażeń koronawirusem wzrosła o 70 – poinformowano w środę na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii.

    Liczba zmarłych wzrosła tym samym do 225, a zakażonych do 2168.

    Obecnie 825 chorych przebywa w szpitalach, przy czym 63 osoby są w stanie ciężkim i oddychają przy pomocy respiratora. Do tej pory 295 osób uznano za wyleczone.

    Wzrósł także bilans ofiar śmiertelnych w największym domu opieki dla osób starszych w Budapeszcie, przy ul. Pesti. Zakażenie stwierdzono tam u 284 mieszkańców placówki, a 28 osób zmarło.

  • 8:15

    Kiedy karabinierzy weszli do kościoła w Cremonie, trwała msza święta z udziałem wiernych. Funkcjonariusze chcieli ją przerwać jako niezgodną z przepisami, jeden z nich zadzwonił nawet do burmistrza. Ksiądz z lokalnym włodarzem rozmawiać nie chciał. - Proszę powiedzieć, że nie jestem teraz dostępny, bo celebruję - odpowiedział, nie odchodząc od ołtarza. Interwencja służb zakończyła się mandatem dla wszystkich uczestników, w tym kapłana.

    Carabinieri chcieli przerwać mszę, ksiądz celebrował do końca

  • 8:10

    Turcja: Przeznaczone zwykle na buty wiernych półki w przedsionku jednego ze stambulskich meczetów są wyłożone makaronem, ciastkami i butelkami oleju. Zamknięta z powodu koronawirusa świątynia została przekształcona w bezpłatny minimarket dla osób pozbawionych środków do życia.

    Inicjatorem pomysłu jest 33-letni imam Abdulsamet Cakir. - Gdy modły zostały zawieszone, wpadłem na pomysł ponownego ożywienia meczetu, dając bogatym ludziom możliwość niesienia pomocy potrzebującym - tłumaczył młody duchowny muzułmański. Jak pisze w swojej relacji ze Stambułu agencja AFP, plakaty w oknach meczetu zapraszają potencjalnych sponsorów do niesienia pomocy potrzebującym.

  • 7:35

    Unijna komisarz do spraw zdrowia Stella Kiriakidu oceniła, że "COVID-19 nie odejdzie, będziemy musieli się nauczyć z nim żyć". Zarząd Głównego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych przygotował ekspertyzę projektu ustawy o wyborach korespondencyjnych, w której ocenili, że ustawa nie zapewnia ochrony przed zakażeniem ani głosującym, ani osobom pracującym przy wyborach. Oktoberfest - jedno z najważniejszych świąt Bawarczyków - zostało odwołane. Co jeszcze wydarzyło się we wtorek?

    Najwyższa od 20 lat liczba zmarłych w Wielkiej Brytanii

  • 7:31

    Tajlandia: 15 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarła kolejna osoba zakażona. Łącznie w kraju odnotowano 2826 przypadków zakażenia. Zmarło 46 osób. Od kilku dni liczba nowych zakażeń w Tajlandii spada, ale władze nadal nakazują ostrożność.

  • 7:28

    Meksyk: Ponad 700 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 9501. Zmarło 857 osób zakażonych, z czego 145 w ciągu ostatniej doby.

  • 7:22

    USA: Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo zapowiedział we wtorek, że uczyni wszystko, by w metropolii możliwe było podwojenie liczby wykonywanych testów na obecność koronawirusa do 40 tys. próbek dziennie. Chodzi zarówno o testy diagnostyczne, jak i wykrywające przeciwciała - podkreślił.

  • 7:21

    Wielka Brytania: W czwartek rozpoczną się próby kliniczne na ludziach szczepionki przeciw koronawirusowi stworzonej przez naukowców z uniwersytetu w Oxfordzie - powiedział w czwartek brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Naukowcy oceniają jej szanse na sukces na 80 proc.

    Wielka Brytania zaczyna testy szczepionki na ludziach

  • 6:51

    Niemcy: Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie poinformował w środę, że ostatniej doby w Niemczech zmarło 281 osób zakażonych koronawirusem. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 wzrosła w Niemczech do 4879.

    W ciągu minionych 24 godzin obecność koronawirusa potwierdzono u 2237 osób. Łączna liczba odnotowanych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w Niemczech wzrosła tym samym do 145 694.

  • 6:47

    Włochy: Limity osób na plaży, duże odległości między parasolami, kontrole prowadzone przez straż miejską i drony - tak we Włoszech zapowiadane są wakacje nad morzem podczas epidemii. Lokalne władze i najemcy plaż przygotowują się do najtrudniejszego sezonu w historii.

    W mediach zwraca się uwagę na to, że władze wielu nadmorskich miejscowości chcą przygotować i wyposażyć także odcinki wolnych, bezpłatnych plaż, aby i tam zapewnione były odpowiednie warunki bezpieczeństwa. Chodzi o to, by te pozbawione kontroli obszary nie zamieniły się w "bombę epidemiczną".

    Opustoszała plaża na Wyspach Flegrejskich niedaleko Neapolu

  • 5:51

    Chiny: Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała w środę, że w ciągu ostatniej doby w Chinach kontynentalnych stwierdzono 30 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 23 u osób, które powróciły z zagranicy. Podobnie jak poprzedniego dnia, nie zarejestrowano żadnych zgonów. Łączna liczba zgonów z powodu Covid-19 wynosi obecnie - według oficjalnych danych - 4631 a zakażonych 82 788.

  • 5:44

    USA: Władze Nowego Jorku poinformowały we wtorek, że w ciągu minionej doby z powodu Covid-19 zmarło 481 osób. Bilans wszystkich ofiar śmiertelnych wynosi 14 828. Liczba zakażonych SARS-CoV-2 przekroczyła 250 tysięcy.

    W Nowym Jorku z powodu koronawirusa zmarło już blisko 15 tysięcy osób

  • 5:43

    USA: W ciągu ostatniej doby zmarło 2751 osób zakażonych koronawirusem - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Łącznie w USA z powodu Covid-19 zmarło 44 845 chorych. Potwierdzono ok. 40 tysięcy nowych przypadków SARS-CoV-2. Łącznie w USA zdiagnozowano 824 tysiące przypadków zakażenia na ponad 4,1 miliona przeprowadzonych testów.

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje.

Autorka/Autor:js, mart, pp

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: