Państwo otoczone przez RPA, epicentrum koronawirusa w Afryce, już nie jest wolne od zakażeń

Źródło:
PAP, Reuters, Niezawisimaja Gazieta

Na świecie jest coraz mniej krajów, gdzie jeszcze nie dotarła epidemia COVID-19. Pierwszy przypadek zakażenia odnotowano w południowoafrykańskim Lesotho - podała agencja Reutera.

Ministerstwo zdrowia Lesotho poinformowało w środę, że w kraju zarejestrowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. W oświadczeniu resort podał, że przeprowadził 81 testów na obecność COVID-19 u osób, które wróciły z Republiki Południowej Afryki i Arabii Saudyjskiej. Jeden z nich był pozytywny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Ostatni kraj w Afryce

"Królestwo, położone w południowoafrykańskim paśmie górskim, dotychczas była oszczędzane przez koronawirusa, który dotknął inne kraje w południowej Afryce" - podała w środę agencja Reutera.

W Lesotho oficjalnie nie wykryto wcześniej ani jednego przypadku zakażenia, mimo że jest enklawą położoną w obrębie Republiki Południowej Afryki, kraju o największej liczbie zachorowań na COVID-19 na kontynencie. Lesotho było ostatnim krajem w Afryce, w którym nie stwierdzono do tej pory koronawirusa.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Brak wirusa nie przeszkodził premierowi kraju, 80-letniemu Thomasowi Thabane, w podjęciu próby zawieszenia parlamentu z powodu zagrożenia epidemicznego. Komunikat ministerstwa zdrowia został wydany dzień po tym, gdy oskarżony o udział w zabójstwie swojej byłej żony polityk stracił poparcie koalicji w parlamencie.

Położone w masywie Gór Smoczych państwo było dotąd jednym z trzech niewyspiarskich krajów, gdzie nie wykryto infekcji koronawirusem. Nie ma żadnych doniesień dotyczących epidemii także z Korei Północnej i Turkmenistanu. Niewykluczone jednak, że te dwa kraje totalitarne ukrywają sytuację związaną z zachorowaniami. Wcześniej rosyjskie media informowały, że władze Turkmenistanu nie zgodziły się przyjąć przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia. "Niezawisimaja Gazieta" napisała we wtorek, że prezydent Gurbanguly Berdymuhamedow "zmienił rezydencję i odizolował się od otoczenia, wyprowadzając się ze stolicy, Aszchabadu, do pobliskiej miejscowości Manysz".

Obecności wirusa nie stwierdzono dotychczas na Komorach i w dziewięciu państwach wyspiarskich na Pacyfiku.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem na świecie sięgnęła 4,374 mln, zmarło ponad 294 tysiące osób.

Autorka/Autor:tas/pm

Źródło: PAP, Reuters, Niezawisimaja Gazieta

Tagi:
Raporty: